Türk turizminin tanıtımında festivallerin yeri ve önemi: Antalya örneği
The role and importance of festivals on Turkish tourism promotion: The case of Antalya
  1. Tez No: 261809
  2. Yazar: ONUR ATAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN İSTANBULLU DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Festivaller özellikle turizm tanıtımı bakımından önemli etkilere sahip olabilecek etkinliklerdir. Bu etkinliklerin tanıtım politikalarıyla paralel olarak etkili bir biçimde kullanılması özellikle ülke veya kent imajına katkı sağlamaktadır. Dünyada düzenlenmekte olan önemli festivaller göz önüne alındığında, gelişmenin en büyük ölçütünün yeterli bütçe ve tanıtım faaliyetleri olduğu görülebilmektedir. Bu doğrultuda, dünyada ve Türkiye'de özellikle de Antalya örneği çerçevesinde festivallerin turizm tanıtımı içindeki yeri incelenmiş, düzenlenmekte olan festivallerin, uluslararası turizm pazarına, ülke tanıtımına, turizm gelirlerine ve buna bağlı olarak bölgesel kalkınmaya olan etkileri, kaynak taraması ve istatistikî bilgilere sahip yerel ve ulusal kuruluşlardan edinilen bilgilerle incelenmiştir. Çalışmada, Antalya'da düzenlenen festivallerin, yetersiz bütçeden dolayı iyi bir tanıtım ve pazarlama faaliyeti gerçekleştiremediği, yeterli düzeyde turist çekemediği ortaya konmuştur. Ayrıca, Bakanlığın yanı sıra, turizm gelirlerinden doğrudan veya dolaylı olarak pay alan seyahat acentalarının, konaklama ve diğer turizm işletmelerinin, ulaştırma sektörünün, ticaret odalarının ve yerel yönetimlerin, festivallerin bütçelerine ve tanıtımlarına destek vermesi gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Festivals are the activities that can be very important in tourism advertisement. Using these activities with advertisement politics effectively can give contribution to the image of the countries and the cities. When the important festivals in the world are thought, it is seen that the most important factor for the development is adequate budget and advertisement activities. In this thesis, the importance of the festivals in tourism advertisement was investigated in detail for the festivals which are arranged in the world, Turkey and Antalya as an example. In addition, the affects of these festivals to the international tourism market, advertisement of the country, the tourism incomes and the reconstruction of the region where these festivals are arranged were investigated by using some sources from the researches and statistical information. In this thesis, it was underlined that the festivals those are arranged in Antalya can not be advertised enough because of the inadequate budget. In addition to all these, it was stated that these festivals should be encouraged by the tourism agencies, hospitality and other tourism managements, transmission sector, chamber of commerces and regional managements in addition to ministry of culture and tourism since these are getting share from the incomes of these festivals.