Seyahat acentalarının organizasyon yapıları içerisindeki reklam kararının verilmesi ve reklam stratejisinin uygulanması
  1. Tez No: 32425
  2. Yazar: MELTEM ULUKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Turizm, Advertising, Tourism
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Dünyada ve ülkemizde turizm hareketleri her geçen gün artmaktadır. Bu artan turizm talebi sadece bireylerin sosyo-ekonomik durumu ve gidilecek ülkenin doğal-tarihsel değerlerine bağlı değil, aynı zamanda o ülkenin sosyo-politik yapısıyla da yakından ilgilidir. Günümüzde insanlar geleneksel tatil alışkanlıklarından vazgeçerek organize turlara yönelmeye başlamışlardır. Organize turlar, seyahat acentaları tarafından konaklama, yeme-içme, ulaşım ve diğer turistik ürün ve hizmetlerin bir paket haline getirilip tek bir fiattan satılması ile oluşur. Ülkemizdeki seyahat acentaları, uluslararası turizm pazarında yer alabilmek ve başarılı turlar düzenleyebilmek için öncelikle iyi bir organizasyon yapısına sahip olmalıdırlar. Ürünün oluşturulması ve bu ürünün pazarlanması ancak sistemli çalışan bir organizasyon yapısında gerçekleşebilir. Nitekim, ülkemize düzenlenen paket tur gelirlerinin büyük bir kısmı, daha iyi bir organizasyon yapısına sahip yabancı tur operatörlerine kalmakta, yerli seyahat acentalarımız ise daha az bir payla yetinmektedirler. Türkiye turizminin pazarlanması daha çok yabancı tur operatörleri tarafından yapıldığından, bu bazı sorunları da beraberinde getirmekte ve yerli seyahat acentaları m ızı yabancı tur operatörlerine bağımlı kılmaktadır. Ülkemiz veya yakın çevresinde oluşan herhangi bir sosyo-politik olay (terör, savaş, vb.) ülkemize düzenlenen turların iptallerine ve dolayısıyla döviz kaybına yol açmakta iken, turizmini kendisi pazarlayan ülkelerde benzer durum görüldüğünde (İngiltere, Avusturya) turizm gelirlerinde herhangi bir düşüş kaydedilmemektedir. Daha çok yabancı tur operatörlerinin gönderdikleri turistleri ağırlamaya yönelik çalışan yerli seyahat acentaları, ancak dışarıdan yapılan rezervasyon iptalleri sonucu iç turizmi canlandırmaya yönelik reklam kararları almaktadırlar. Oysa reklam dönemsel değil, sürekli olmalıdır. Aynı zamanda yerli seyahat acentalarının daha çok yurtdışına turlar düzenlediği ve turizm çeşitlemesine gidilmediği de verdikleri reklamlara bakılarak gözlenmektedir.a Bu araştırmada, seyahat acentalarının bir yıl içerisinde verdikleri reklamların alan ve mesajları içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiş ve reklamlar aracılığıyla seyahat acentalarının organizasyon yapıları içerisinde karar alma süreci hakkında değerlendirme yapılmıştır. Yapılan araştırmamız göstermiştir ki, turizm gelirlerimizdeki dalgalanmaları azaltmak ve bu gelirleri yükseltmek için seyahat acentalarımızın batılı anlamdaki tur operatörleri gibi bir organizasyon yapısına ulaşması ve iç turizmi de ihmal etmeyerek en önemli tutundurma faaliyeti olan reklamda sürekliliği sağlaması gerekmektedir. Yerel seyahat acentalarımız, daha çok yaz aylarında konaklama işletmelerini doldurmaya yönelik reklam kararı almaktadır. Oysa ülkemiz turizmi oniki aya yayma çabası içerisindedir ve bu ancak iyi bir organizasyon tarafından oluşturulabilecek turizm çeşitlemesi ile gerçekleşebilir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Tourism activities are growing continuously in Turkey and in the world. This growing touristic demand does not depend only on the socio-economic conditions of the individuals or to the natural and historical values of the country to be visited, but to the socio-political structure of this country as well. Today people are leaving the traditional holiday habits and there is a tendency towards organized tours. An organized tour consists of a group of services such as accommodation, food and beverage, transport and other touristic products gathered together as a package by the tourism agencies and is marketed as a whole. Tourism agencies in Turkey primarily have to design a more effective organizational structure in order to take place in the international tourism market and organize more successful tours. The development of better products and effective marketing of these products would be possible only in organizations working systematically. As a matter of fact, an important part of the revenues of the package tours organized to our country, is left to the foreign tour operators which have a better organizational structure, and thereafter our local travel agencies have to be contented with a smaller share. Marketing of Turkey's tourism is done by foreign tour operators and this causes a set of problems and makes our local travel agencies dependent on foreign tour operators. Any socio-political event in or nearby our country (terror, war, etc.) causes cancellation of the organized tours and thus loss of money. However, countries marketing their tourism themselves, when faced to a similar situation (England, Austria), do not record any decrease in their tourism revenues. Local travel agencies, working specially for incoming of the tourists sent by foreign tour operators, take the decision of advertising in order to activate the ingoing tourism only in times of cancellation of reservations from abroad. However the advertising should be continuous and regular.IV At the same time, it has been noticed by examining the advertisements given to the newspapers by the agencies that, they organize moreover outgoing tours and not realizing product differentiation sufficiently. In this research, subjects and messages of the advertisements that given by travel agencies in a year have been solved by the method of content analysis and an assesment has been made about decision taking procedure in organizational structures of travel agencies through advertisements. Our research has revealed that, in order to decrease the fluctuations in our tourism revenues and furthermore to increase these revenues, our local travel agencies have to design an organizational structure like the tour operators in European examples and without neglecting the ingoing tourism have to realize regular advertising which is the most important promotional activity. Our local travel agencies, generally take advertisement decision towards full capacity operation of touristic facilities in summer. However our country has been in an effort to spread tourism in hole. year, and this can be realized only tourism diversification through a perrfect organization.