XVII. yüzyılda bestelenmiş zencir murabbaların yapısal özellikleri
An analysis of zencir murabbas composed in the 17th century in terms of lyrics, usul and form
- Tez No: 743358
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN UÇANER ÇİFDALÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada, zencir usulünde bestelenmiş murabbaların gelenekten gelen yapısal özellikleri araştırılmıştır. Çalışmada öncelikle zencir usulünün eski ve yeni nazariyat kaynaklarındaki anlatımları incelenmiş; anlatımlar, gösterilen örnekler irdelenerek yorumlanmıştır. Daha sonra zencir murabbaların bugüne ulaşan en eski örneleri olan XVII. yüzyılda bestelenmiş zencir murabbaların tümü, güfte/vezin, usul/biçim yönlerinden ayrıntılı olarak incelenmiş, elde edilen bulgular tablo, grafik ve şemalar yardımıyla açıklanmıştır. Çalışmada ayrıca, zencir murabbaların güfte/vezin, usul/biçim özelliklerini göstererek, icrayı kolaylaştıracak bir nota yazım modeli oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the traditional structural features of murabbas composed in zencir usul. In the first part of the study, different representations of the zencir usul in the old and new theoretical sources were examined and interpreted by examining the examples shown. In the following part, all of the zencir murabbas composed in the 17th century, which are the oldest surviving examples today, were examined in detail in terms of their lyrics/prosody, usul/form and all the findings were explained with the help of tables, graphs and charts. This study also entails a notation template to facilitate the performance by demonstrating the lyrics/prosody, usul/form features of zencir murabba.