Çin'in Orta Asya politikası ve Rusya: İşbirliği ve rekabet ikileminde
China's Central Asian policy and Russia: In the dilemma of cooperation and competition
  1. Tez No: 743357
  2. Yazar: PERİZAT RYSBEK KYZY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL ÖZDEMİR ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Jeo-ekonomik ve jeopolitik çekiciliği nedeniyle Orta Asya, büyük uluslararası aktörlerin çıkarlarının kesiştiği ve entegrasyon girişimlerinin konuşlandırıldığı bir bölge haline gelmiştir. Bölge üzerindeki en büyük etki, Orta Asya ülkelerinin geçmişte aynı devletin parçası olduğu Rusya ve giderek daha fazla ekonomik ve siyasi güç kazanan Çin tarafından uygulanmaktadır. Avrasya'nın merkezinde bulunan ve ortak bir sınırı paylaşan Orta Asya cumhuriyetleri, kuşkusuz her iki gücün de önemli ulusal çıkarları bölgesini oluşturmaktadır. Mevcut durumda bir yandan Rusya ile Çin arasındaki Orta Asya'da nüfuz alanları için rekabet eğilimi, diğer yandan da bölgedeki iki devletin etkileşiminde ortak çıkarlar ve başarılar görülmektedir. Bu gelişmelere dayanarak, tezde Orta Asya bölgesindeki Rusya-Çin etkileşiminin doğası ve ayrıca bölgedeki Rusya ve Çin politikasının en önemli eğilimleri ve özellikleri değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to its geo-economic and geopolitical attractiveness, Central Asia has become a region where the interests of major international actors intersect and integration initiatives are deployed. The greatest influence on the region is exerted by Russia, with which the countries of Central Asia were part of the same state in the past, and China, which has gained increasing economic and political power. Central Asian Republics, located in the center of Eurasia and sharing a common border, undoubtedly constitute the important national interests of both powers. In the current situation, there is a tendency to compete for spheres of influence between Russia and China in Central Asia, however on the other hand, common interests and achievements are seen in the interaction of the two states in the region. Based on these developments, the nature of the Russian-Chinese interaction in the Central Asian region, as well as the most important trends and features of the Russian and Chinese policy in the region, are considered in this dissertation.