Islam and feminism: Conformity or conflict?
İslam ve feminizm: Uyum ya da uyumsuzluk?
  1. Tez No: 743368
  2. Yazar: ASUMAN ÖZGÜR KEYSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CATHERINE ESCHLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Strathclyde
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
İslam ve feminizm arasındaki ilişki nispeten yeni ve tartışmalı bir konudur. Bu tez, İslam ve feminizmin uyumlu olup olmadığı sorusunu sormaktadır. Bunu, İslam ve feminizm arasındaki ilişkinin Türkiye'deki İslamcı kadınlar tarafından nasıl anlaşıldığına, yorumlandığına ve uygulandığına bakarak yapmaktadır. Uyumluluk sorusunun savunucularını ve karşıtlarını kategorize etmek ve Türkiye bağlamının ayırt edici özelliklerini açıklamak için bu ilişkiye ilişkin literatürü inceledikten sonra, Ankara ve İstanbul'daki iki İslamcı kadın örgütünden İslamcı kadınlarla derinlemesine görüşmelere dayalı bir analiz ortaya koymaktayım. İki ana argüman ileri sürmekteyim. İlk olarak, İslami metinlerin yeniden yorumlanmasını içeren İslam ve feminizm arasındaki ilişkiyi analiz etmek için en yaygın olarak kullanılan metodolojiyi eleştiriyorum ve bunun yerine uyumluluk sorusuna vaka çalışması yaklaşımı ile bakılmasını savunuyorum. Ardından, ikinci argümanımı Türkiye örneğinin ayırt ediciliğinin sadece seküler ve İslamcı kadın grupları arasındaki farklılıklarla değil, aynı zamanda İslam ve feminizm arasındaki ilişki sorununda dindar kadın grupları içindeki çeşitlilik ile de ilgili olduğu üzerinden geliştiriyorum.
Özet (Çeviri)
The relationship between Islam and feminism is a relatively new and contested topic. This dissertation will ask whether Islam and feminism are compatible or not. It does so by looking at how the relationship between Islam and feminism is understood, interpreted and practised by religious women in Turkey. After surveying the literature on this relationship in order to categorize the proponents and opponents of the compatibility question and explaining the distinctive features of the Turkish context, I put forward an analysis based on in-depth interviews with religious women from two religious women associations in Istanbul and Ankara, Turkey. I make two main arguments. I firstly criticize the most widespread methodology for analysing the relationship between Islam and feminism, which involves the reinterpretation of Islamic texts, and argue instead for a case study approach to the compatibility question. Then, I develop my second argument that the distinctiveness of the Turkish case is not only related to the differences between the secular and the religious women groups but also to diversity within the religious women groups on the question of the relation between Islam and feminism.