Doğrudan gliserol yakıt pilleri için anot katalizörü geliştirme
Development of anode catalyst for direct glycerol fuel cell
  1. Tez No: 743398
  2. Yazar: KÜBRANUR AĞTOPRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMİZ GÜLTEKİN AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çeviren yakıt pilleri, elektriğin şebekeden bağımsız ve verimli üretilmesi için en önemli teknolojilerdir. Ucuz ve kolay bulunan gliserol, yakıt olarak önemli bir alternatiftir. Yakıt pillerindeki en önemli sorunlardan biri, reaksiyonu hızlandıran katalizörlerin performansı ve maliyetidir. Bu çalışmada, karbon (C) destekli PdCu bimetalik katalizörler, gliserol elektrooksidasyon (GOR) aktivitelerini araştırmak için mikrodalga destekli modifiye poliol yöntemi kullanılarak hazırlanmıştır. Bu katalizörler, X-ışını kırınımı (XRD), Endüktif olarak birleştirilmiş plazma-optik emisyon spektrometresi (ICP-OES) ve Transmisyon elektron mikroskobu (TEM) kullanılarak karakterize edildi. Ayrıca, bu katalizörün GOR aktivitesi ve stabilitesi, döngüsel voltametri (CV) ve kronoamperometri (CA) kullanılarak incelendi. PdCu/C katalizörü 36,02 mA/cm2 ile en yüksek spesifik ve kütle aktivitesini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Fuel cells converting chemical energy to electrical energy are the most important technologies for producing electricity independent of the grid and efficient. Cheap and easily found glycerol is an important alternative as a fuel. One of the most important problems in fuel cells is the performance and cost of the catalysts, which make the reaction faster. In this study, carbon (C) supported PdCu bimetallic catalysts are prepared by using via microwave assisted polyol method to investigate their glycerol electrooxidation (GOR) activities. These catalysts are characterized by using X-ray diffraction (XRD), Inductively coupled plasma-optical emission spectrometer (ICP-OES) and Transmission electron microscopy (TEM). In addition, GOR activity and stability of this catalyst are examined by using cyclic voltammetry (CV) and chronoamperometry (CA). PdCu/C indicated the highest specific and mass activity with 36.02 mA/cm2.