Endüstriyel rulo tipi temizlik kâğıdı kesme makinesi tasarımı ve kesme sisteminin analizi
Industrial roll type tissue paper cutting machine design and analysis of cutting system
  1. Tez No: 743397
  2. Yazar: BAYRAM KESMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT MAKARACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Doğu Marmara Kâğıt Sektör raporuna göre 2016 yılında ülkemizde 812 bin ton temizlik kâğıdı üretilmektedir. Aynı rapordaki %3'lük üretim artışı öngörüsüne göre 2020 'deki üretim miktarı 900 000 tonun üzerine çıkmıştır. Üretilen temizlik kâğıt tiplerinin büyük bir kısmını endüstriyel rulo tipi oluşturmaktadır. Toplu hizmetlerin sunulduğu alışveriş merkezleri, hastaneler, fabrikalar, kamu ve özel şirket binaları ve benzeri yerlerde yoğun olarak endüstriyel rulo temizlik kâğıtları kullanılmaktadır. Rulo tipi endüstriyel temizlik kâğıdı üretimi yapan üretim hatları bobin halindeki temizlik kâğıdını son kullanıcıya hazır hale getirmektedir. Bu hat içerisinde; yarı ürün halindeki temizlik kâğıdı bobini, son kullanıcı kullanım çapında, bobin genişliğinde,“log”ürünler haline getirilerek rulo tipi kesme makinesinde dilimlenerek tüketici kullanım boyutuna getirilmektedir. Endüstriyel rulo tipi temizlik kâğıdı üretiminde yaşanan kesme-dilimleme işlemleri içerisinde yer alan bazı önemli kritik sorunlar; şerit gerginliği, şerit bıçağının tasarımı ve bileme sistemidir. Bu tezin amacı, kesme-dilimleme sorunlarını çözümleyerek kaliteli kesim yapılması ve şerit ömrünün arttırılarak dilimleme işleminin verimliliğini ve sarf malzeme ömrünü arttırmaktır. Bu çalışma kapsamında endüstriyel rulo tipi temizlik kâğıdı kesme makinesi tasarımı ile kesme sisteminin analizi yapılarak prototipi imal edilmiştir. Autodesk INVENTOR 3D çizim programında makinenin tasarımı gerçekleştirilmiş ve sonlu elemanlar yöntemi ile statik ve geçme (interface) analizleri yapılmıştır. Bu analizler saha ortamında yapılan deneysel çalışmalar ile karşılaştırılmış ve sonuçların geçerli olduğu ispatlanmıştır. Sonuç olarak, şerit ömrü %17 artırılmış, verimliliği benzerlerine göre %20 daha üstün bir makine bilimsel esaslara göre tasarlanıp, analizi yapılarak imal edilmiştir. Kalan şerit ömrünü ampirik olarak tespit eden iki adet formül geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
According to the 2016 East Marmara Paper Industry report, 812 000 tons of cleaning paper was produced in Turkey. Based on 3% production increase projection of the report, the production amount in 2020 has exceeded 900 000 tons. Industrial roll tissue papers constitute a large portion of the tissue paper types produced. They are extensively used in shopping malls, hospitals, factories, public and private company buildings and similar places where services are provided. Production lines that produce roll type industrial tissue paper make the tissue paper in the form of a bobbin ready for the end user. In this line; The semi-product tissue paper bobbin is turned into products called“log”in end-user usage diameter and bobbin width. The log products are sliced in an industrial roll type tissue paper cutting machine and brought to consumer size. Some of the critical problems experienced in the cutting-slicing processes are; unwanted strip tension, design of strip blade and sharpening system. The aim of thesis is to solve cutting-slicing problems for enhanced cutting quality and to increase efficiency of slicing process and strip life. Within the scope of this study, design, analysis and prototype manufacturing of the industrial roll type tissue paper cutting machine are realized. Autodesk INVENTOR 3D CAD program was used to design the machine and by static analysis was conducted by FEM and fit analyzes were performed on the same program. The results were compared with experimental studies conducted in the field environment and validity of them were proved. As a result, a machine with a productivity that is 20% higher than its peers, increased life of the strip by 17%, has been designed, analyzed and manufactured according to scientific principles. Two empirical formulations are developed to determine remaining strip life.