Dijital platformlar sonrası dizi izleme alışkanlığının değişimi: Netflix örneği
Changing the habit of watching tv series after digital platforms: The example of Netflix
- Tez No: 743399
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BİRİCİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
İnternet ve telekomünikasyon alanında yaşanan ilerlemeler özellikle 21. yüzyılda teknolojik gelişmelerin artması ile birlikte dizi sektöründe de etkili olmuştur. Dijitalleşmenin getirdiği yenilikler dizilerin online ortamda gösterimini sağlamış, yapım ve dağıtım alanında değişimlerin yaşanmasına neden olmuştur. Bu anlamda izleyiciye farklı bir olanak sunan dizi ve film izleme platformları (Netflix) dizi izleme alışkanlığını etkilemiş ve değiştirmiştir. Televizyonda yayınlanan dizilerin sürelerinin uzun olması, reklam aralıklarının fazla olması, sansür uygulamalarının olması, her bir yeni bölüm için bekleme süresinin olması yani peş peşe izleme olanağının olmaması izleyiciyi bu platformlara yöneltmiştir. Online dizi izleme platformlarının izleyiciye sunduğu olanaklar platformun çekici hale gelmesini sağlayarak popülerliğinin artmasına neden olmuştur. Bu gelişmeler sonucu online platformların üye sayısı artmıştır. Bireyin ilgi alanına göre kişiselleştirilmiş ara yüzleri ile izleyiciye pek çok seçenek sunan Netflix izleyicinin dizi izleme alışkanlığını etkileyerek değiştirmiştir. Çalışmada izleyicilerin dijital platformların ortaya çıkışı ile birlikte dizi izleme alışkanlığında değişiklik ortaya koyup koymadığı, izleyicinin dijital platformları tercih etmesinin dizi sektörüne olan etkilerinin belirlenmesi ve Netflix'e bakış açısı tespit edilecektir.
Özet (Çeviri)
Advances in the field of internet and telecommunication, especially in the 21st century, have been effective in the TV series sector with the increase in technological developments. The innovations brought by digitalization have enabled the TV series to be shown online and caused changes in the field of production and distribution. In this sense, TV series and movie watching platforms (Netflix), which offer a different opportunity to the audience, have influenced and changed the habit of watching TV series. The long duration of the TV series, the high commercial intervals, the censorship practices, the waiting period for each new episode, that is, the absence of the opportunity to watch consecutively, have directed the audience to these platforms. The opportunities offered by online TV series viewing platforms to the audience have made the platform attractive, leading to an increase in its popularity. As a result of these developments, the number of members of online platforms has increased. Netflix, which offers many options to the audience with its personalized interfaces according to the individual's interests, has changed the audience's habit of watching TV series. In the study, it will be determined whether the audience has changed the habit of watching TV series with the emergence of digital platforms, the effects of the audience's preference for digital platforms on the TV series industry and their perspective on Netflix.