A road in rebellion, a history on the move: The Social history of The Trabzon-Bayezid road and the formation of the modern state in The Late Ottoman world
İsyan eden bir yol, hareket halinde bir tarih: Trabzon-Bayezid yolunun sosyal tarihi ve geç dönem osmanlı devletinde modern devletin oluşumu
- Tez No: 743419
- Danışmanlar: PROF. DR. RIFA'AT ALI ABOU-EL-HAJ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: State University of New York at Binghamton
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 502
Özet
Bu tez kuzeydoğu Anadolu'da yer alan Trabzon-Bayezid yolunun ondokuzuncu yüzıl sonu ve yirminci yüzyıl başındaki inşasını ele almaktadır. Micro düzeyde bu çalışma, yolun toplumsal tarihine odaklanarak yaşamları hem yol üzerinde etkili olan hem de bu yoldan etkilenen çeşitli aktörlerin (zorunlu emekçiler, eşkiyalar, göçmenler, kaçakçılar, mühendisler, tüccarlar, toprak sahipleri ve müteahhitler) hikayesini anlatmaktadır. Makro düzeyde ise bu tez, geç dönem Osmanlı dünyası hakkındaki tarihyazımına hakim olan modernleşme paradigmasını farklı bir açıdan anlamanın yollarını araştırmaktadır. Bu çerçevede bu tezin amacı imparatorluğun son yıllarında deneyimlediği sosyo-ekonomik ve politik-kültürel değişimleri reddetmek değil bu değişimleri yeniden düşünmek ve okumaktır. Bu bağlamda, bu tezde analiz edilen pek çok olay, Osmanlı modern devletinin yerel, parçalı, dinamik, çelişkili ve toplumsal yapısının altını çizmekte ve böylelikle toplumu tamamen kontrol eden ve şekillendirebilen bütüncül bir yapı olarak tanımlayan modernleşme paradigmasını sorgulamaktadır. Osmanlı devletinin ondokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında Trabzon-Bayezid yolunu tamir etmesinin en önemli hedeflerinden birisi, ticareti ve tarımı canlandırmaktı. Osmanlı yetkilileri bu hedefe ulaşmakta kısmen başarılı oldular ve 1870'lerden beri Rus rekabeti yüzünden düşüşte olan İran transit ticaretinin yerini 1890'larda yerel ürünlerin hem iç hem dış pazarlara ihracatı aldı. Ancak aynı zamanda bu başarı, bölge halkını kuraklık ve kıtlık gibi afetler karşısında kırılgan kılmıştır. Özellikle kıtlıklar Trabzon-Bayezid yoluna içkin ironileri ön plana çıkartmaktadır. Zira Osmanlı devleti kıtlıktan etkilenen bölgelere kardan ötürü gıda malzemesi gönderemezken imparatorluğun tebaası aynı yolu devletin başka bölgelerine göç etmek için effektif bir şekilde kullanabilmiştir. Eşkiyalık örneği de yolun tarihinin ironik bir yanını sunmaktadır. Osmanlı devleti yol sayesinde bölgedeki askeri gücünü arttırmak ve başkentten doğu sınırına erişimi kolaylaştırmak istese de yol aynı zamanda seyahat edenlere saldırarak ve kervanları yağmalayarak Osmanlı devletinin bölgedeki otoritesini ve meşruiyetini sarsan eşkiyalar tarafından da kullanılan bir mekan haline gelmiştir. Benzer şekilde tütün kaçakçıları da Doğu Anadolu'daki yerel pazarlara erişim sağlamak için Trabzon-Bayezid yolunu kullanmış ve kayıtlı ekonominin dışında hareket etmiştir. Yolun 1871'de tamiri tamamlandıktan sonraki tarihi de bu bayındırlık projesinin modern Osmanlı devleti açısından başarılı olup olmadığını sorgulamak için iyi bir örnek sunmaktadır. Sert hava koşulları ve topografya yüzünden yolu sürekli tamir etme ihtiyacı, yolu tamamen terk etme ve yakın coğrafyada alternatiflerini inşa etme teklifleri ve yol vergisini toplamakta yaşanan zorluklar, yolun yenilenmesinin Osmanlı devleti açısından bir başarı sembolu olarak görülmediğini göstermektedir. Bu nedenle yetkililer 1890'ların sonunda yol inşaatlarını özelleştirmeye ve projeleri müteahhit ve şirketlere devretmeye çalışmıştır. Ayrıca Trabzon-Bayezid yolu hem Trabzon ve Erzurum valilikleri hem de çeşitli yerel aktörler arasında görüş ayrılıklarına neden olmuştur. Sonuç olarak yol, merkezi hükümetin bölgenin toplumsal, ekonomik ve siyasi yapısını değiştirmek için kullandığı bir araç olmanın ötesinde yerel dinamiklerden de etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation focuses on the construction of the Trabzon-Bayezid road in northeastern Anatolia during the late nineteenth and early twentieth centuries. On a micro-level, this work focuses on the social history of the road and narrates the stories of various actors (such as forced laborers, highway robbers, migrants, smugglers, engineers, merchants, landowners, and contractors) whose lives had an impact on and were affected by the road. On a macro-level, this dissertation also explores ways to develop a more nuanced understanding of the modernization paradigm which dominates the historiography of the late Ottoman world. Within this framework, the aim of this dissertation is not to reject the socio-economic and politico-cultural changes which the Empire went through in its last few decades, but to reread and rethink these changes. In that context, many of the cases analyzed in this dissertation underline the local, fragmented, dynamic, inconsistent, and social nature of the modern Ottoman state; thereby, challenging the paradigm that defines it as an omnipresent entity, capable of totally controlling and shaping society. One of the Ottoman state's major goals in renovating the Trabzon-Bayezid road in the second half of the nineteenth century was to facilitate trade and agriculture. Ottoman authorities partially succeeded in reaching this goal in that the Iranian transit trade, which had been in decline due to Russian competition since the early 1870s, was replaced by the exportation of locally produced goods to both imperial and global markets by the 1890s. However, paradoxically, this success also made the residents of the region vulnerable to disasters such as drought and famine. Especially famines highlight the inherent ironies of the Trabzon-Bayezid road: while the Ottoman state could not send food supplies to the affected regions due to snow, subjects of the empire were able to migrate to other parts of the empire using the same road. The case of highway robbery also presents a paradoxical aspect of the road's history. While Ottoman officials intended to increase their military power in the region and make the eastern frontier more accessible to the capital, the road also became a space used by robbers who constantly attacked travelers and pillaged caravans, thus challenging the Ottoman state's authority and legitimacy in the region. Similarly, tobacco smugglers used the Trabzon-Bayezid road to reach local markets in Eastern Anatolia, in other words performing outside the jurisdiction of a formal economy. The history of the road after the completion of its renovation in 1871 also presents a good case to question whether or not this public works project was a success of the modern Ottoman state. In that sense, the constant need to repair the road because of harsh weather conditions and rough topography, proposals to abandon the road completely and to build alternatives in the vicinity, and the difficulty experienced in collecting the road tax are only some examples to prove that the renovation did not necessarily symbolize a success on the part of the modern Ottoman state. Therefore, authorities attempted to privatize road works in the late 1890s, and tried to turn over the projects to contractors and companies. The Trabzon-Bayezid road also engendered many conflicts between the provincial governments of Trabzon and Erzurum and a variety of other local actors. Thus, the road was a product of local politics, rather than an instrument used by the central government to change the social, economic, and political environment of the region.