Uluslararası uyuşturucu ticaretinde Afganistan'ın yeri ve rolü
The place of Afghanistan in international drug trade and role
  1. Tez No: 743444
  2. Yazar: MURTAZA AHMADİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Afganistan uzun yıllar süren iç savaş, işgaller ve dış müdahaleler nedeniyle siyasal ve sosyo-ekonomik istikrarı sağlayamamış ve başarısız devlet konumuna düşmüştür. Taliban sonrasında yeniden yapılanma sürecine giren ülke dış yardımlara bağımlı haldedir. Siyasal istikrarın sağlanamaması, merkezi otorite eksikliği, ekonomik sorunlar, sosyal adaletsizlik ve dış müdahaleler nedeniyle uluslararası sistemde başarısız devletler kategorisinde olan Afganistan'da Taliban döneminde afyon yetiştiriciliği ve ticareti desteklenmiştir. Ülkedeki fakirlik, sosyal yardımların yetersizliği ve tarıma dayalı toplumun gerekli şekilde desteklenmemesi çiftçinin afyon üretimine yönelmesine neden olmuştur. Dünya afyon gereksiniminin büyük bir kısmı Afganistan'dan karşılanmaktadır. Uluslararası sistemdeki afyon ticaretinde önemli bir yere sahip olan Afganistan hem kullandığı ticaret rotaları hem de siyasi istikrarsızlığı nedeniyle bölgesel bir tehdit olarak kabul edilmektedir. Afganistan'daki afyon ekiminin önlenmesi için tarımın desteklenmesi, yeni iş gücü olanaklarının oluşturulması ve siyasal istikrarın sağlanması gereklidir.
Özet (Çeviri)
Afghanistan could not provide political and socio-economic stability due to long years of civil war, occupations and foreign interventions and fell into the position of a failed state. The country, which entered the process of restructuring after the Taliban, is dependent on foreign aid. Opium cultivation and trade was supported during the Taliban period in Afghanistan, which is in the category of unsuccessful states in the international system due to the lack of political stability, lack of central authority, economic problems, social injustice and foreign interventions. Poverty in the country, inadequacy of social assistance and insufficient support of the agriculture-based society caused the farmers to turn to opium production. Most of the world's opium needs are met from Afghanistan. Afghanistan, which has an important place in the opium trade in the international system, is considered a regional threat due to both the trade routes it uses and its political instability. In order to prevent opium cultivation in Afghanistan, it is necessary to support agriculture, create new workforce opportunities and ensure political stability.