Resim sanatında yalnızlık ve melankoli
Loneliness and melancholy in painting
  1. Tez No: 743458
  2. Yazar: SERDAR DARTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFÜ KAPLANOĞLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışması; teknik olarak, teori ve uygulama şeklinde gerçekleşmektedir. Teori bölümünde, melankoli kavramı ve bu kavramın tarihsel süreç içerisinde kullanım biçimleri ve yorumlanması üzerine durulurken; yalnızlık ve melankoli kavramları, edebiyat ve sinema alanlarında estetik bir değer olarak veya bir sanat nesnesi olarak kullanımı açısından incelenmektedir. Bölümde; değişen toplum yapısına ve sistemin dayattığı kurallara uyum sağlayamayan, çabuk tüketilen ve gerçekliği yitirilen duygulara karşı tepkisini, kendi özüne yönelmesiyle ve bunu da yalnızlığına çekilerek gösteren insan üzerine açıklamalara yer verilmiştir. Ayrıca bu bölümde resimsel anlamda, resim sanatı içerisinde söz konusu kavramların sanat eserlerine yansımaları incelenerek, farklı yorumlar ve uygulamalar üzerinde değerlendirmeler yapılmıştır. Tez çalışmasının uygulama bölümünde, tezde değerlendirilen ve resimlerin üretilmesine etki eden kavramların resimler üzerinden açıklanması yer almaktadır. Bu bölümde resmedilen resimler hakkında kişisel görüşlere yer verilmiş, üretilen resimler kompozisyon, açıklık-koyuluk, denge, doku, yüzey gibi resim tekniği açısından değerlendirilirken, yapılış amaçları hakkında açıklamalara yer verilmiştir. Teknik ve içerik açısından resimlerin değerlendirmesi yapılırken; renk değerleri ve figürlerin resim düzlemi üzerine konumlandırılışı gibi etkenler üzerinden yalnızlık ve melankoli hakkında resimsel çözümlemeler yapılmaktadır. Uygulama bölümünde yapılan çalışmalar tuval üzerine akrilik boya ve farklı teknikler içerirken, kullanılan renkler ve resim merkezine konumlandırılan figürler, yalnızlığın ve melankolinin temsili durumundadırlar.
Özet (Çeviri)
This thesis work; technically, it takes the form of theory and practice. In the theory part, while focusing on the concept of melancholy and the usage and interpretation of this concept in the historical process; The concepts of loneliness and melancholy are examined in terms of their use as an aesthetic value or as an art object in the fields of literature and cinema. In the section; In this article, there are explanations about the human being, who shows his reaction to the changing social structure and the rules imposed by the system, to the emotions that are quickly consumed and lost their reality, by turning to his own essence and by withdrawing into his loneliness. In addition, in the pictorial sense, in this section, the reflections of the concepts in question on the works of art were examined, and evaluations were made on different interpretations and applications. In the application part of the thesis, the concepts that are evaluated in the thesis and that affect the production of the pictures are explained through pictures. In this section, personal opinions about the painted paintings are given, while the produced paintings are evaluated in terms of painting techniques such as composition, lightness-darkness, balance, texture, and surface, explanations are given about the purpose of their creation. While evaluating the pictures in terms of technique and content; Pictorial analyzes are made about loneliness and melancholy, based on factors such as color values and the positioning of figures on the picture plane. While the works done in the application section include acrylic paint on canvas and different techniques, the colors used and the figures positioned in the painting center are the representation of loneliness and melancholy.