Giorgio de Chirico resimlerinde duygu temaları
Themes of emotion in the paintings of Giorgio de Chirico
- Tez No: 840134
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Sanat, insanlık tarihinin başlangıcından itibaren mütemadiyen gelişme gösteren, çeşitli bir çok alanda ve konuda kendisini ifade eden, duygu, düşünce ve hayatın bizzat kendisinden beslenen bir kavramdır. Bunlara örnek olarak resim sanatında yapılan çalışmalarda da izleyiciye bu hislerin yansıtılması hedeflenmiştir. Resim sanatı tarihinde farklı topluluklardan bir çok öncü usta sanatçı ortaya çıkmıştır. Özellikle, dönemine yön vermiş olarak örnek verilecek en uygun isimlerden biridir. Resim sanatına getirdiği solukla, farklı akımlarda vermiş olduğu eserlerle ve etkisi altına aldığı ünlü sanatçılarla, modern resim sanatında daima hatırlanacak bir isimdir. Erken döneminde hazırlamış olduğu tablolar Metafizik Resim olarak adlandırılmıştır. Hazırlamış olduğu yapıtları ve yapıtlarında kullandığı temalar, yaratmış olduğu gizem, melankoli ve yalnızlık ifadeleri, ilerleyen dönemlerinde düşüncelerinden vazgeçip, modası geçmiş olan klasik-romantik tarzda eserler hazırlamaya yönelmiştir. Metafizik resimlerle modern sanat içerisinde modernleşme yaratan ve şöhretini bu resimlerle yakalayıp gelecek nesil sanatçıları etkileyen bir sanatçının, klasik sanatlara tepki olarak doğan düşüncelerinden vazgeçip klasik düşüncenin saflarına katılmasıyla yoğun eleştirilere ve şöhretinin sarsılmasına neden olmuştur. Sanatçı kendi istek ve duygularıyla hareket etmektedir. Metafizik sonrasında ise daha çok melankoli içerikli iç mekanlar, antik heykeller, gladyatörler ve mitoloji figürleri ile daha çok görünenlerin ötesinde özel bir anlamı olmayan semboller bulunan tablolar hazırlamıştır. Yine bu semboller de kendi günlük hayatından karşılaştığı sembollerdir. Bu çalışmada da iki farklı dönemin farklılıkları, sanatçının eserleri üzerinden değerlendirilmiştir. Metafizik dönem sonrası dönemlerinde yaptığı eserler erken dönemindekiler kadar ilgi yakalayamamıştır. Ancak bu durum onun yetenekli ve sanata katkılarıyla gerçeküstü akımın kurucu sanatçılarının etkilendiği bir usta olduğu gerçeğini değiştirmemektedir.
Özet (Çeviri)
Art is a concept that has been developing continuously since the beginning of human history, expressing itself in various fields and subjects, and fed by emotions, thoughts and life itself. As an example of these, it is aimed to reflect these feelings to the audience in the works done in the art of painting. In the history of painting, many pioneering master artists have emerged from different communities. Especially the Italian artist Giorgio de Chirico is one of the most appropriate names to be given as an example as a pioneer of his period. With the breath he brought to the art of painting, the works he gave in different movements and the famous artists he influenced, he is a name that will always be remembered in modern painting. The paintings he prepared in his early period were called Metaphysical Painting. His works and the themes he used in his works, the expressions of mystery, melancholy and loneliness he created, led him to abandon his thoughts in his later periods and to prepare works in the classical-romantic style, which was outdated. An artist who created modernization in modern art with metaphysical paintings and influenced the next generation of artists by achieving his fame with these paintings, abandoned his thoughts born as a reaction to classical arts and joined the ranks of classical thought, causing intense criticism and shaking his fame. The artist acts with his own wishes and emotions. After Metaphysics, he created more melancholy interiors, ancient sculptures, gladiators and mythological figures, and paintings with symbols that have no special meaning beyond the visible. Again, these symbols are the symbols he encountered in his daily life. In this study, the differences of the two different periods were evaluated through the works of the artist. His works from the post-metaphysical period did not attract as much attention as those of his early period. However, this does not change the fact that he was a master whose talent and contributions to art influenced the founding artists of the surrealist movement.