Resim sanatında melankolik ifadeler
Melancholic expressions in painting
- Tez No: 583078
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ATALAY AKTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüze değin melankoli farkı disiplinlerin konusu haline gelmiştir. İlk olarak Homeros destanlarında karşılaştığımız melankoli kelimesi öfke ve isyan anlamlarıyla özdeşleştirilmiştir. Antik çağda bedensel bir hastalık olarak görülmüş, ortaçağda ise günahla ilişkilendirilmiştir. Rönesans'la birlikte melankoli artık bilginin ve dâhiliğin bir göstergesi olarak anılmıştır. Aydınlanma çağında tıbbın araştırma konusu haline gelmiştir. 20. yüzyılda melankoli yaşanan küresel felaketler nedeniyle kitlesel bir ruh haline dönüştürülmüştür. Sanatın da etkisinde olan melankoli kavramı tarih içerisinde farklı amaçlarda kullanılmıştır. Bir dönem tanrıya isyan için kullanılan bu tema sonraları dehayı tanımlamak ya da deliliğe atfetmek için kullanılmıştır. Resim sanatında melankoli kimi zaman hüznü kimi zaman da güzelliği betimlemiştir. Bu araştırma, melankolinin felsefe, tıp, din ve sanat alanlarındaki tanımlamalarını içermektedir. Melankolinin tarihsel süreçteki yaklaşımlarına ve antik çağdan aydınlanma çağına kadar olan sürede melankolinin sanattaki görünümlerini incelemektedir. Araştırma, aynı zamanda Melankoli temasını odak noktasına alan eskiz, desen, baskı ve tuval üzerine yapılmış olan Uygulama Çalışmalarını kapsamaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Melankoli, Acedia, Ruh Durum Bozukluğu, Yabancılaşma, Melankolisi, Avrupa Resim Sanatı, Romantizm, Kara Safra, Yalnızlık, Biyografi, Otobiyografi, Ruh Bilimi, Ontoloji, Psikoloji.
Özet (Çeviri)
To date, the difference in melancholy has become the subject of disciplines. The word melancholy, which we first encountered in the epics of Homeros, was identified with the meanings of anger and rebellion. It was seen as physical disease in ancient times and in medieval times it was associated with sin. With the Renaissance, melancholy is now known as an indicator of knowledge and internality. In the age of enlightenment, medicine has become a research topic. 20th century. Melancholy has been transformed into a mass soul due to global disasters. The concept of melancholy, which is also in the mark of art, has been used for different purposes throughout history. This theme, which was used for a period of rebellion against God, was later used to describe genius or to attribute it to madness. Melancholy sometimes depicts sadness and beauty in painting. This research includes the definitions of melancholia in the fields of philosophy, medicine, religion, and art. It examines the approaches of melancholy in the historical process and the appearance of melancholy in art from antiquity to enlightenment. The research also includes Application Studies on sketches, patterns, prints, and canvas, which focuses on the Melancholy theme. KEYWORDS: Melancholy, Acedia, Mental Disorder, Alienation Melancholy, European Painting, Romance, Dark Bile, Loneliness, Biography Autobiography, Mental Science, Ontology, Psychology.