Bankacılık sektöründe yoga programı uygulanarak stres kontrolünün sağlanması üzerine bir araştırma
- Tez No: 74346
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Davranış Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Bu çalışma, sertifikalı öğretmeni olduğum Yoga programının, stres yönetiminde ve stresin sebep olduğu fiziksel-psikolojik rahatsızlıkların önüne geçmede etkili olacağı sonucunu ortaya çıkarmak amacıyla ger çekleştirilmiş deneysel bir araştırmadır. Araştırmada uygulanan program, Yoga'nın, gerek kavram, gerekse fiziksel-psikolojik etkileri açısından diğer stresle başa çıkma teknikleri nin bir sentezi olduğu inancıyla geliştirilmiştir. Ayrıca, Yoga'nın stres yönetimindeki önemi, tekniklerinin; derin solunum, gerilme-gevşeme egzersizleri, tam gevşeme ve öğrenilmesinin kolay olması, ayrıca uygulanmasının da yaş veya koşula bağlı olmaması gerçeğinde yatmak tadır. Dolayısıyla Yoga, uygulanan teknikleriyle yapacağı biyokimyasal ve psikolojik düzenlemelerin yanı sıra,“kişinin her zaman her yerde yaratabileceği bir denge bölgesi”rolünü de üstlenerek, stres yöne timinde etkin yararlar sağlayabilir. Yoga'nın stres yönetimini sağlayan pratik uygulamalarının esasları; enerjiye yön vermek ve sinir sisteminini doğal durumuna döndürmek için derin solunum; dolaşımı uyarmak, dolayısıyla vücut genelinde doku lara oksijen dağılımını normale döndürmek için gerilme egzersizleri; dokuların gençleşmesini sağlamak için tam rahatlama; kişinin egzersize veya gevşemeye konsantre olmasını sağlamak için hayal kurma çalış ması, merkezi bir fikir etrafında yoğunlaşılması olarak tanımlanabilir. Araştırmamızda, örnek kitle, bankaların genel müdürlüklerinde görev yapan üst düzey yöneticiler olarak belirlenmiştir. Bu seçim yapılırken, üst düzey yöneticilerin, konumları gereği yoğun stresle dolu bir atmos ferde çalışmaları gözönüne alınmıştır. Bankacılık sektörünün yönetim IIkademelerinde stres nedeniyle oluşan verimlilik ve işgücü kaybının, Yoga programı yardımıyla azaltılabileceği ve /veya önlenebileceğinin bilimsel dayanaklarla ortaya konması amaçlanmıştır. Araştırma çerçevesinde geliştirilen Yoga programı, fiziksel hareket ler, tam gevşeme ve nefes egzersizleri bölümlerinden oluşan seanslar şeklinde, altı hafta boyunca 12 seans halinde bankacılık sektörü çalışan larına verildi. Hedef kitlenin araştırma öncesi durumunu saptamak için, altı hafta nın başında, Yoga programı verilecek olan uygulama grubu ile kontrol grubuna (kontrol grubu bu süre içinde Yoga programı veya herhangi bir stres yönetim tekniği uygulanmadı) üç bölümden oluşan bir anket uygu landı. Bu üç envanter katılımcıların stres, tükenmişlik ve kaygı düzeyle rimde ölçmeyi amaçlayarak birbirlerini kontrol eder nitelikleri gözö nünde tutularak seçildi [Stres anketi (E.Tezcanlı-1989), Tükenmişlik (Maslach) Envanteri (MBI) ve Süreklilik Kaygı Envanteri (SKE)]. Etkileri ölçmek amacıyla aynı anket altı haftanın sonunda iki gruba aynı anda tekrar uygulandı. İki gruba verilen son testler karşılaştırıldığında, Yoga tekniğine dayanan stres denetleme programı verilen Uygulama Grubu'nun stres hissindeki azalma oranı ile, hiçbir stres yönetim programı uygulanmayan Kontrol Grubu'nun stres düzeyindeki azalma oranı arasındaki fark, beklendiği gibi yüksek çıkmıştır. Stres, tükenmişlik ve kaygı envanterleri uygulanarak Uygulama Grubu'nun üzerinde yapılan ölçümler sonucunda, Yoga tekniğine daya nan stres denetleme programının stres, tükenmişlik ve kaygı düzeyle rinde azalma oranının yüksek olduğu istatiksel olarak.001 düzeyinde anlamlı bulunmuştur. III
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research is based on the provision that, practising Yoga (which I am certified instructor) has a healing effect on managing stress, aside product of modern age. In this program, Yoga has been taken as the synthesis of other conventional methods of stress management, both conceptually and in terms of its physiological and psychological effects. The objective of this research is to provide sufficient scientific evidence on the hypothesis, that the loss of efficiency in management levels in the banking sector, caused by stress, can be decreased /prevented by Yoga practices applied by upper management levels. The sample group has been selected from the banking sector and from the top managers of the leading institutions in this sector, who have to face stress due to the highly competitive environment and requirements. The Yoga program has been tailored according to the needs of the subject group, after analysing stress as a concept in their terms, effects of stress and stress management practices applied. A stress questionnaire with three sections has been prepared and filled by both the subject and the control group members, before starting the programme. The programme has been practised for six week by the subject group as combined set of physiological movements, full relaxation and breathing exercises. In order to measure the effects of the programme, same questionnaire has been answered by both groups. As a conclusion, stress levels of subject group members decreased, Yoga has proved itself as an effective technique in stress management and testing hypothesis was found statistically significant.