Analisis de errores en la produccion escrita de estudiantes Turcos de Espanol: Tiempos verbales imperfecto e indefinido
İspanyolca öğrenen Türk öğrencilerin zaman kiplerindeki hata analizi
  1. Tez No: 74347
  2. Yazar: LEMAN GÜRLEK ÖÇAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE NİHAL AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İspanyolca
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmadaki amacamız Türk öğrencilerin İspanyolca 'yı öğrenme sürecinde karşılaştıkları sorunları çözümlemektir. Aslında öğrenme sürecinde zaman kiplerinde karşılaştıkları sorunları irdelemek, hatalarından yola çıkarak çözümler getirebilmek ve zaman kiplerini, özellikle tamamlanmamış geçmiş zamanı farklı yöntemlerle, bulundukları ortamı ve alt yapılarını da göz önünde bulundurarak, açıklamaktır.Bu çalışma için iki farklı uygulama gerçekleştirildi: biri, geçmiş zamanları kullanarak bir kompozisyon yazmaktır, diğeri ise, yazılı bir metinde sözü geçen bu iki zaman kipleryle boşlukları doldurmaktır. Bu uygulamalar sonucunda karşılaştırmalı analiz ve hata analizi yöntemleri temel alınarak ikinci dili öğrenen öğrencinin geçmiş olduğu süreç, ana dilin veya bilinen başka bir yabancı dilin ikinci yabancı dile olan etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The object of this work is to analyze the main problems encountered by the Turkish students while learning Spanish. The main purpose is to investigate the problems met while learning the tenses, to bring solutions departing from the mistakes made and to explain the tenses, and especially the past continuous and simple past tenses, using different methods, taking into consideration where the students live and the level of education they possess. Two different methods are applied in this work: firstly the students redacted a write up using the past tenses; secondly filled in the blanks in a given text with the suitable past tenses. As a result of the applied methods the comparative analysis and error analysis methods are taken as a basis and the process of learning a second language and the effects of the mother tongue or of another language spoken on the second language are investigated