Üniversal bir çizilme test cihazı tasarımı, imalatı ve bir örnek çalışma
An universal scratch test device designing, manufacturing and a case study
- Tez No: 743464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Bilimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışması karbon fiber malzemelerin kullanım şartlarında maruz kaldıkları dış etkiler sonucu oluşan yüzey çizilmelerini hız, tekrar sayısı ve çizilmeye sebep olan kuvvet gibi dış etkiler ile kompozit malzemenin yapısında bulunan karbon yönlenmesi gibi malzemeye bağlı iç etkileri parametrik olarak incelenmesi hedeflenmiştir. Tez çalışmasının ilk kısmında çizilme deneylerinin yapılabilmesi için çizilme test cihazları incelenmiş ve özgün bir test cihazının tasarımı sıfırdan ele alınarak anlatılmış ve deneylerde kullanmak üzere cihaz imalatı gerçekleştirilmiştir. 0-90 ° yönlenmeli örgü yapıdaki karbon fiber malzemeden 40x40 mm boyutunda oluşturulan 89 adet numune üzerinde tasarımı yapılan test cihazının yardımıyla Vickers ve Rockwell uçlarından oluşan iki farklı çizgi ucu kullanarak, çizilme tekrar sayısı hız ve çizilmeye sebep olan kuvvet parametreleri çeşitli değerlerden uygulanmıştır. Deneysel çalışmalardan sonra sonuçlar üç boyutlu temassız lazer profilometre ve stereo mikroskop ile incelenerek oluşan erozyon sonuçları, kompozit malzeme yönlenmesi ve dış parametreler beraber ele alınmış ve tartışılmıştır. Çizilmeye bağlı malzeme erozyonu sebebiyle malzeme yüzeyin oluşan vadinin genişliği, alanı ve yüzey topografyası incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study purposed to parametrically examine the surface scratches caused by the environmental effects that carbon fiber materials are exposed to under the conditions of use, external effects such as speed, number of repetitions and the force that causes scratching, and the internal effects of the material such as carbon orientation in the structure of the composite material. In the first part of the study, scratch test devices were investigated in order to make scratch experiments, an unique test device design was prepared from scratch and the device was manufactured and also used in the experiments. Scratch repetition speed and scratch force parameters were applied at various values by using Vickers and Rockwell scratch plotter, with the help of the designed test device, on 89 samples of carbon fiber material with 0-90 ° orientation in knitted structure with a size of 40x40 mm samples. After the experimental studies, the results were checked and observed with a three-dimensional laser profile and stereo microscope, the erosion results were considered with composite material orientation and external parameters. The width, area and surface topography of the valley formed by the material surface due to material erosion due to scratching were examined.