5-9 yaş aralığındaki süreğen hastalığı olan çocukların yaşam kalitesini etkileyen etmenlerin incelenmesi
Investigation of quality of life of children aged 5-9 with chronic disease
- Tez No: 743463
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BÜYÜKTAŞKAPU SOYDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, süreğen hastalığı olan 5-9 yaş grubu çocukların yaşam kalitesi üzerinde psikolojik dayanıklılık düzeyleri ve demografik özelliklerin (yaş, kardeş sayısı, hastanede yatma süresi, hastalık türü) yordayıcı etkisinin incelenmesidir. Ayrıca, araştırma kapsamında süreğen hastalığı olan 5-9 yaş grubu çocuk ve ebeveynin yaşam kalitesi algıları ile çocuğun demografik özelliklerine (aile türü,kardeş sayısı,doğum sırası,kronik hastalığa sahip kişiler cinsiyet, ailenin gelir durumu )göre yaşam kalitesinin farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesi amaçlanmıştır.Araştırmanın çalışma grubu amaçlı örnekleme yoluyla belirlenen,Konya ilinde süreğen hastalığı olan 5-9 yaş grubu 250 çocuk ve ebeveyni ile yapılmıştır. Araştırma kapsamında; çocuklar için 'Kişisel Bilgi Formu', 'Yaşam Kalitesi Ölçeği' ve 'Psikolojik Sağlamlılık Ölçeği', ebeveynler için 'Yaşam Kalitesi Ölçeği Çocuk Formu' kullanılmıştır. Verilerin analizi, çoklu regresyon analizi yöntemlerinden amaçlı örnekleme kullanılarak yapılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde, 5-9 yaş grubu süreğen hastalığı olan çocukların yaşam kalitesi düzeyini yordayan etmenlerin; yaş, kardeş saysı, hastaneye yatma süresi, hastalık türü ve psiklojik dayanıklılık olduğu tespit edilmiştir.Yaş ve psikolojik dayanıklılık arttıkça yaşam kalitesinin arttığı,kardeş sayısı ve hastaneye yatma süresi artıkça yaşam kalitesinin azaldığı tespit edilmiştir.Ebeveynlerin çocukları için bildirdikleri yaşam kalitesi algılarında çocuklara kıyasla düşük değerlendirdikleri belirlenmiştir. Demografik değişkenlerde çocukların yaşam kalitesi düzeyinin cinsiyete göre farklılaşmadığı, ailede başka kronik hastalığa sahip kişilerin varlığı, kardeş sayısının artması ve geniş ailede büyüyen çocukların yaşam kalitelerinin düşük olduğu , aile de gelir durumunun arttıkça yaşam kalitesinin yükseldiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The general aim of this study is to examine the predictive effects of psychological resilience levels and demographic characteristics (age, number of siblings, length of hospital stay, type of disease) on the quality of life of children aged 5-9 years with chronic diseases.In addition, within the scope of the research, it was aimed to examine whether the quality of life differs according to the perceptions of the quality of life of the children aged 5-9 years and their parents, and the demographic characteristics of the child (family type, number of siblings, birth order, people with chronic diseases, gender, income status of the family). The study group of the research was carried out with 250 children aged 5-9 years with chronic diseases and their parents in Konya province, which was determined by purposeful sampling. In the scope of the research; 'Personal Information Form', 'Quality of Life Scale' and 'Psychological Resilience Scale' were used for children, and 'Quality of Life Scale Child Form' was used for parents. Analysis of the data was carried out using purposive sampling, one of the multiple regression analysis methods. When the research findings are examined, it is seen that the factors that predict the quality of life of children aged 5-9 years with chronic diseases are; Age, number of siblings, duration of hospitalization, type of disease and psychological resilience were determined. It was determined that the quality of life increased as age and psychological resilience increased, and the quality of life decreased as the number of siblings and hospitalization time increased. evaluated were determined. In demographic variables, it has been determined that the quality of life of children does not differ according to gender, the presence of people with other chronic diseases in the family, the increase in the number of siblings and the low quality of life of children growing up in extended families, and the higher the income level of the family, the higher the quality of life.