Hibrit eğitimde dijital öyküleme yönteminin 6. sınıf öğrencilerinin bilgi işlemsel düşünme becerilerinin geliştirilmesine yönelik bir eylem araştırması
An action research of digital storing method in hybrid education to develop the computational thinking skills of 6th grade students
  1. Tez No: 743509
  2. Yazar: DUYGU KUTLU YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Eğitim ve öğretim ortamında öğrenenlerin ilgisini çekecek, işbirliği, problem çözme, Bilgi İşlemsel Düşünme (BİD) gibi becerileri kazandıracak yeni öğrenme ortamlarının tasarlanması önemli görülmektedir. Bu çalışmada hibrit eğitimde dijital öyküleme yönteminin öğrencilerin BİD becerilerinin geliştirilmesine yönelik bir eylem araştırması yapılması amaçlanmıştır. Çalışma Muğla ili Dalaman ilçesindeki bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 6. Sınıflardan oluşan 33 öğrenci üzerinden yürütülmüştür. Araştırma yaklaşımlarından eylem araştırmasının kullanıldığı bu çalışmada, nicel ve nitel verilerden yararlanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda tek gruplu deneysel desen kullanılmış ve veri toplama aracı olarak Korkmaz, Çakır ve Özden (2015) tarafından geliştirilen Bilgisayarca Düşünme Becerileri ölçeği ön test ve son test olarak kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutundaysa araştırmacı tarafından geliştirilen“Bilgi İşlemsel Düşünme İle Dijital Öykü Değerlendirme Rubriği”,“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”ve araştırma sürecinde tutulan“Gözlem Notları”veri toplama araçlarından yararlanılmıştır. Araştırmanın nicel verilerinin analizinde temel istatistiksel hesaplamalar için T testi kullanılırken nitel veriler ise betimsel olarak analiz edilmiştir. Elde edilen veriler incelendiğinde geliştirilen dijital öyküleme uygulamasının öğrencilerin BİD becerilerini genel olarak ve tüm alt boyutlarında geliştirdiği tespit edilmiştir. Eylemsel süreçte öğrencilerin dijital öyküleme yöntemi ile eğlenerek öğrendikleri, dersten keyif aldıkları, süreç sonunda ürün elde etmenin doyum oluşturduğu görüşleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is considered significant to design new teaching atmosphere in education that will attract the learners' the attention, gain the ability such as cooperation, solving problems, computational thinking. In this study, it is intended for doing research about improving computational thinking ability of the students in hybrid education. The study has been carried out on 33 students in Year 6 at a state secondary school in Dalaman, Muğla. It has been made use of qualitative and qualitative data in this work in which research approach and action research are used.In the quantitative dimension of the research, a single-group experimental design was used and the Computer Thinking Skills scale developed by Korkmaz, Çakır, and Özden (2015) was used as a pre-test and post-test as a data collection tool. In the qualitative aspect of the research, data collection tools such as“Computational Thinking and Digital Story Evaluation Rubric”,“Semi-Structured Interview Form”and“Observation Notes”developed by the researcher were used. While T test was used for basic statistical calculations in the analysis of quantitative data of the research, qualitative data was analyzed descriptively. When the obtained data was analyzed, it ascertained that the digital storytelling application which was developed, improved the students' Computational Thinking skills in general and in all sub-dimensions. In the operational process, it was identified that the students learned by having fun with the digital storytelling method, they enjoyed the lesson, and the satisfaction of obtaining a product at the end of the process.