Gebeliğe bağlı lumbopelvik ağrıda iki farklı kinezyo bant uygulamasının ağrı ve fonksiyonel mobilite üzerine etkisi
Effects of two different kinesio taping applications on pain and functional mobility in pregnants with lumbopelvic pain
  1. Tez No: 743512
  2. Yazar: DİLEK ÇAĞRI ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKİM ÇITAK KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Gebeliğe bağlı lumbopelvik ağrısı olan kadınlarda iki farklı kinezyo bant tekniğinin ağrı ve fonksiyonel mobilite üzerine etkisini birbiriyle ve plasebo bantlamayla karşılaştırmak amacıyla prospektif, randomize, kontrollü, çift kör bir klinik çalışma yapıldı. Gebeliğe bağlı lumbopelvik ağrısı olan 47 gebe lumbopelvik bantlama (LP, n=16, ortalama 30.18 hafta), abdominal destekli lumbopelvik bantlama (ALP, n=16, ortalama 30.06 hafta) ve plasebo bantlama (n=15, ortalama 29.46 hafta) olarak üç gruba randomize edildi. Lumbopelvik ağrının sınıflandırılması amacıyla klinik testler uygulandı. Bantlama öncesi, bantlamadan 45-60 dakika, üç gün ve bir hafta sonra ağrı şiddetleri vizüel analog skala; fonksiyonel mobiliteleri Süreli Kalk ve Yürü, Beş Kez Otur-Kalk ve Merdiven İnip-Çıkma testi; aktivite limitasyonları ise Pelvik Kuşak Anketi ile değerlendirildi. Tüm gruplara ayrıca ergonomik eğitim verildi. Veriler SPSS 26 programında analiz edildi. Çalışma sonuçları, üç grupta da istirahat ağrısı, genel ağrı ve fonksiyonel mobilite testleri sırasındaki ağrı şiddetinde azalma olduğunu; LP ve ALP gruplarında genel ağrı, beş kez otur-kalk ve merdiven inip-çıkma testi esnasında hissedilen ağrı şiddetinin plasebo grubuna kıyasla daha fazla azaldığını göstermiştir (p0.05). Aktivite limitasyonu tüm gruplarda uygulamalar sonrasında azalmıştır, LP ve ALP gruplarında plasebo grubuna kıyasla daha fazla azalmıştır (p0.05) istirahat ve aktivite sırasındaki ağrı şiddetini azaltmada etkili olduğunu (p0.05). Lumbopelvik ağrısı olan gebelerin ağrı şiddetlerini azaltmak amacıyla fizyoterapistlerin kinezyo bandı tedavi programlarına eklemeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
A prospective, randomized, controlled, double-blind clinical study was conducted to compare the effects of two different kinesio tape techniques on pain and functional mobility in pregnants with lumbopelvic pain with each other and with placebo taping. 47 pregnants with lumbopelvic pain were randomized into three groups: the lumbopelvic taping (LP, n=16, an average of 30.18 weeks), the abdominal supported lumbopelvic taping (ALP, n=16, an average of 30.06 weeks), and the placebo taping (n=15, an average of 29.46 weeks). Clinical tests were applied to classify lumbopelvic pain. Before taping, 45-60 minutes, three days and one week after taping the pain intensity was determined by visual analogue scale; functional mobility by Timed Up and Go, Five Times Sit to Stand, Stair Climbing Test; activity limitations by Pelvic Girdle Questionnaire. All groups were also given ergonomic training. Data were analyzed in SPSS 26 program. The results of the study showed that there was a decrease in rest pain, general pain, and pain intensity during functional mobility tests in all three groups; in the LP and ALP groups, general pain, the intensity of pain felt during the five times sit to stand and stair-climbing test decreased more than in the placebo group (p0.05). The activity limitation decreased in all groups after the applications, and it decreased more in the LP and ALP groups compared to the placebo group (p0.05), but it was effective in reducing the severity of pain at rest and during activity (p0.05). It is recommended that physiotherapists add kinesio tape to their treatment programs to reduce the severity of pain in pregnants with lumbopelvic pain.