Submaksimal yo-yo aralıklı testlerin genç erkek futbolcularda güvenilirliği
The reliability of the submaksi̇mal yo-yo intermittent tests in young soccer players
- Tez No: 743513
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KÖKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı, genç erkek futbolcularda Submaksimal Yo-Yo Aralıklı testlerinin güvenirliğini araştırmaktır. Araştırmaya 28 genç elit genç erkek futbolcu (yaş:15,60±0,62 yıl, boy uzunluğu:175,69±5,57 cm, vücut ağırlığı: 63,97±5,26 kg, antrenman yaşı: 6,73±1,35 yıl) katılmıştır. Çalışmaya katılan sporculara, 3 tane maksimal (Yo-Yo Aralıklı Toparlanma seviye 1 testi (YYAT1), Yo-Yo Aralıklı Dayanıklılık seviye 1 testi (YYAD1) ve Yo-Yo Aralıklı Dayanıklılık seviye 2 testi (YYAD2)) ve 2 şer kez bu testlerin submaksimal versiyonları olan Submaksimal Yo-Yo Aralıklı Toparlanma seviye 1 testi: SYYAT1, Submaksimal Yo-Yo Aralıklı Dayanıklılık seviye 1 testi: SYYAD1 ve Submaksimal Yo-Yo Aralıklı Dayanıklılık seviye 2 testi: SYYAD2 rastgele sıra ile en az 48 saat aralıklarla yapılmıştır. Submaksimal testlerin güvenirliğini belirlemek için testler sırasında 4 ve 6 dk kalp atım hızları (KAH 4 ve KAH6), testler bittikten sonra ise 30, 60, 90, 120 sn toparlanma kalp atım hızları: Top. KAH, toparlanma KAH ın maksimum kalp atım hızına yüzdesi: Top. %KAH maks, laktik asit: La- , ve algılanan zorluk derecesi: AZD değerleri kaydedilmiştir. Çalışmada elde edilen verilere göre, ölçülen parametrelerin SYYAT1 testindeki 10 parametrenin 9 tanesinde (SKK=0,76-0,85, BEKF=0,33-4,62 aralığında), SYYAD1 testindeki 10 parametrenin 8 tanesinde (SKK=0,73-0,91, BEKF=2,27-5,40 aralığında) ve SYYAD2 testindeki 10 parametrenin 9 tanesinde (SKK=0,57-0,83, BEKF=0,30-4,49) kabul edilebilir düzeyde olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte, SYYAT1 testindeki La- (SKK=0,37, BEKF=1,13), SYYAD1 testindeki, La- ve AZD ( sırasıyla SKK=0,24, BEKF=0,16, SKK=0,08, BEKF=0,30) SYYAD2 testindeki La- (SKK=0,34, BEKF=0,44) değerlerinin ise kabul edilebilir düzeyde olmadığı saptanmıştır. Sonuç olarak, ölçüm parametrelerindeki tüm değerler göz önüne alındığında, sezon içerisinde ve sakatlık sonrası rehabilitasyon dönemlerinde maksimum testlerin uygulanabilirliği mümkün olmadığında, elit genç erkek futbolcularda dayanıklılık performansını takip edebilmek için submaksimal SYYAT1, SYYAD1 ve SYYAD2 testlerinin kabul edilebilir düzeyde güvenir ve uygulanabilir olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the reliability of Submaximal Yo-Yo Intermittent tests in young male soccer players. Twenty- eight young elite young male soccer players has participated (age: 15.60±0.62 year, height: 175.69±5.57 cm, body weight: 63.97±5.26 kg, training age: 6.73±1.35 year) were included in the study. Athletes participating in the study were given 3 maximal (Yo-Yo Intermittent Recovery level 1 test (YYIR1), Yo-Yo Intermittent Endurance level 1 test (YYIE1) and Yo-Yo Intermittent Endurance level 2 test (YYIE2)) and 2 each of these tests. Submaximal Yo-Yo Intermittent Recovery level 1 test (SYYIR1), Submaximal Yo-Yo Intermittent Endurance level 1 test (SYYIE1) and Submaximal Yo-Yo Intermittent Endurance level 2 test (SYYIE2) were performed in random order at intervals of at least 48 hours. To determine the reliability of submaximal tests, 4 and 6 min heart rates (HR 4 and HR6) during the tests, and 30, 60, 90, 120 sec recovery heart rates after the tests are finished: HRR, recovery percentage of HR to maximum heart rate: Total. Values for %HR max, lactic acid (La-), and rate of perceived exertion (RPE) were recorded. According to the data obtained in the study, the measured parameters were found in 9 out of 10 parameters in the SYYIR1 test (in the range of ICC=0.76-0.85, SDD=0.33-4.62) and in 8 out of 10 parameters in the SYYIE1 test (ICC=0.73- 0.91, SDD=2.27-5.40) and 9 out of 10 parameters in the SYYIE2 test (ICC=0.57-0.83, SDD=0.30-4.49) was found to be at an acceptable level. Nevertheless, La- (ICC=0.37, SDD=1.13) in the SYYIR1 test, La- and RPE in the SYYIE1 test (ICC=0.24, SDD=0.16, ICC=0.08, SDD= respectively) 0.30) La- (ICC=0.34, SDD=0.44) values in the SYYIE2 test were found to be not at an acceptable level. Consequently, considering all the values attached to the measurement parameters, it has been determined that the submaximal SYYIR1, SYYIE1 and SYYIE2 tests are acceptable, reliable and applicable in order to tracing the endurance performance of elite young male soccer players when it is not possible to apply the maximum tests during the season and in the rehabilitation periods after injury.