İzmir körfezi Urla'da patella (Patella vulgata) ve denizkestanesi (Paracentrotus lividus )türlerinde 210Po ve 210Pb düzeylerinin mevsimsel değişiminin incelenmesi
In Urla in Izmir gulf and investigation of seasonal change of 210Po and 210Pb levels in sea urchins (Paracentrotus lividus) and patella (Patella vulgata) species
  1. Tez No: 743537
  2. Yazar: DUYGU ARSLANTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN UĞUR GÖRGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Su Ürünleri, Nuclear Engineering, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada İzmir Körfezi'ndeki Urla'nın kayalık bölgelerinde yaşayan patella (Patella vulgata) ve deniz kestanesi (Paracentrotus lividus) popülasyonu üzerinde çalışılmıştır. Bu iki türde 210Pb ve 210Po konsantrasyonu değişimlerinin mevsimsel olarak belirlenerek, bu radyonüklidlerin denizel ortamdaki zenginleşmesi mevsimsel döngü içinde saptanmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre deniz kestanesinde en yüksek 210Po ve 210Pb aktivite konsantrasyonları sırasıyla 58,01Bq/kg; 15,93 Bq/kg olarak bulunurken çin şapkasında en yüksek 210Po ve 210Pb aktivite konsantrasyonları sırasıyla 26,398; 7,69 Bq/kg olarak bulunmuştur. Bu çalışma, Uranyum-238 zincirinin parçaları olan 210Po ve 210Pb'un aktivitelerinin haritalandırılması açısından önem taşır.
Özet (Çeviri)
In this study, Pb-210 and Po-210 concentrations in patella (Patella vulgata) and sea urchin (Paracentrotus lividus) species living in rocky areas in İzmir Bay, Urla were determined seasonally, and the enrichment of these radionuclides in the marine environment was determined within the seasonal cycle. While the highest 210Po and 210Pb activity concentrations in sea urchin were found to be 58,01 and 15,93 Bq/kg, for the china hat the highest concentrations were found to be 26,398 and 7,69 Bq/kg respectively. The study is important in mapping the activities of 210Po and 210Pb, which are parts of the Uranium-238 chain