İzmir Körfezi'nde gobiidae familyası türleri larvalarının bolluğu ve dağılımı üzerine çalışmalar
- Tez No: 24675
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Canlı Deniz Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada îzmir Körfezi'nde yaşayan Gobiidae familyası türlerine ait larvaların bolluk ve dağılımları araştırılmıştır. Bu amaçla körfezin çeşitli bölgelerinden seçilmiş 23 istasyondan 1988-1989 yıllarında toplanan ihtiyoplankton örnekleri değerlendirilmiştir. Çalışmada UNESCO WP-2 model plankton kepçesinden yararlanılmış, örnekler %4'lük formaldehit solüsyonunda tespit edilmiş, daha sonra mikrometrik binoküler yardımıyla, Gobiidae familyası larvaları diğer örneklerden ayrılarak, boy ölçümleri ve tür tayinleri yapılmıştır. Gobiidae larvalarının istasyonlardaki aylık bolluk ve dağılımları incelenirken geçmiş yıllarda bölgede yapılmış olan diğer ihtiyoplankton çalışmalarından da yararlanılarak zaman zaman karşılaştırmalar yapılmıştır. Çalışmamızda, tür tayini yapılamayan larvalar arasında belirgin farklılıklar tespit edilemediğinden hepsinden Gobiidae larvası olarak bahsedilmiştir. Ayrıca bugüne kadar İzmir Körfezinde yapılmış olan beam-trawl çalışmaları sonuçları ergin kaya balıklan arasında, Gobius niger ' den sonra en fazla Lesueurigobius genusu türlerine rastlandığını göstermiştir. Buna dayanarak örnekler arasında bulunup da tür tayini yapılamayan larvalar arasında bu genusa ait türler olması ihtimali akla gelmektedir. Bulgular İzmir Körfezi'nde en bol bulunan Gobiidae larvasının, erginlerde olduğu gibi G.niger olduğunu göstermiştir. Tespit edilen diğer türler ise Gobius paganellus ve Pomatoschistus minutus 'tur. örnekler incelendiğinde adı geçen son iki türün, İzmir Körfezi'nde G.niger 'e nazaran daha az miktarda bulundukları gözlenmiştir. 1988 ve 1989 yıllan için,Gobiidae larvalarının bolluk ve dağıhmlan incelendiğinde en fazla sayıda Gobiidae larvasına, Urla sahillerine yakın bir yerde bulunan 12 no'lu istasyonda rastlanmıştır.Daha sonra ise temiz bölge ile kirli bölge arasında geçiş bölgesi niteliğindeki sahada yeralan 14 no.lu istasyon (13 adet larva) veV İzmir Körfezi'nin Ege Denizine açıldığı bölgede yeralan 2 no.lu istasyon (9 adet larva) gelmektedir.Larvaların genel olarak istasyonlara dağılımlarına bakıldığında, G.niger 'in İzmir Körfezi'nin en kirli bölgelerinde dahi bulunduğu tespit edilmiştir. P.minutus ve G.paganellus larvalarının bulundukları ortamlar, G.niger 'inki ile karşılaştırıldığında, bu larvaların daha temiz sulan tercih ettikleri gözlenmiştir. Aynı yıllar içerisinde toplam olarak en yüksek Gobiidae larva örneklerine Ocak (26 adet), Nisan (14 adet) ve Şubat (11 adet) aylarında rastlanmıştır. G.niger ve G.paganellus larvalarının Ocak ayında ve ayrıca P.minutus larvalarının da Kasım ayında bulunması literatürde belirtildiğinin aksine İzmir Körfezinde, bu larvaların yumurtlama periyotlarının daha uzun olduğunu düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this study it has been researched the abundance and dispersion of the larvae belonging to Gobiidae family species which are living in Izmir Bay. For this purpose, some ichthyoplankton specimens taken from 23 stations in 1988-1989 chosen from different parts of the bay have been evaluated. A UNESCO WP-2 model plankton ladle has been used in the study and the specimens have been identified in the formaldehyde solution of 4%; then, size measuring and species determining of the larvae of Gobiidae family, being seperated from other specimens, have been carried out with the help of micrometric binocular. While analyzing the monthly abundance and dispersion of Gobiidae larvae in the stations, some comparisons have also been done from time to time making use of the previous ichthyoplankton studies which were performed in the same region. As no evident differences could be determined among the larvae whose species were not identified, all are mentioned as Gobiidae larva in our study. Besides, results of the beam-tr^wl studies carried out in Izmir Bay up to now have shown that among mature rock-fishes Lesueurigobius genera were encountered most after Gobius niger. In addition to this, the possibility of species belonging to this genus among the larvae found in the species but not identified has also been considered. The findings have shown that the most abundant Gobiidae larva in Izmir Bay was G.niger as in the mature ones. Other identified species are Gobius paganellus and Pomatoschistus minutus. When the species were analyzed it has been observed that the said last two species were less abundant in Izmir Bay compared to G.niger. For the years 1988 and 1989 Gobiidae larva has been encountered most in the station no. 12 somewhere near the costs of Urla when the abundance and dispersion ofVII Gobiidae larvae were analyzed. Then the station no. 14 (with 13 larvae), being in the transition site between clean and polluted region, and the station no.2 (with 9 larvae), being in the region where Izmir Bay joins the Aegean Sea, follow this. It has been ascertained from the general dispersion of the larvae to the stations that G.niger was found even in the most polluted zones of Izmir Bay. When the environments of P.minutus and G.paganellus were compared to that of G.niger, it has been observed that these larvae prefered the cleaner waters. In the same years, maximum Gobiidae larva species have been encountered in total as follows: January (26), April (14) and February (11). That the larvae of G.niger and G.paganellus were found on January and so was P.minutus larvae on November has set us thinking, unlike stated in the literature, that the spawning period were longer of these larvae in Izmir Bay.