Fen eğitiminde sanal laboratuvar uygulamalarının öğrencilerin akademik başarılarına ve fen tutumlarına etkisi
The effects of virtual laboratory applications on students' academic achievement and science attitudes in science education
  1. Tez No: 743559
  2. Yazar: KÜBRA BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SERDAR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı; fen eğitiminde sanal laboratuvar uygulamalarının öğrencilerin akademik başarılarına ve fen tutumlarına etkisinin nitel ve nicel boyutları içeren araştırma yöntemi kullanılarak araştırılmasıdır. Araştırmada 2020-2021 eğitim öğretim yılında Antalya Manavgat ilçesinde bulunan bir ortaokuldaki 6.sınıf öğrencileri yer almaktadır. Araştırmanın nicel boyutunda akademik başarı testi ve fen bilimlerine yönelik tutum ölçeği uygulanan, deney ve kontrol grubunda 30 tane 6.sınıf öğrencisi çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Veriler istatistiksel analizler yardımıyla analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; eğitimdeki fırsat eşitsizliği nedeniyle fen laboratuvarlarına ulaşamayan öğrencilerin fazla olması, altyapı yetersizliği, malzeme eksikliği, uzaktan eğitimdeki etkileşim eksikliği nedeniyle öğrencilerin ulaşamadıkları laboratuvar ortamına sanal uygulamalar ile ulaşmaları eğitim öğretime olumlu yönde katkı sağlamıştır. Araştırmacının hazırlamış olduğu yarı yapılandırılmış görüşme formu araştırmanın nitel boyutunu oluşturmuştur, öğrencilere deney grubuna yarı yapılandırılmış görüşme soruları yöneltilmiş ve veriler içerik analizi ile analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre sanal laboratuvar uygulamalarının eğitime entegre edilerek gerçekleşmesinin yararlı olacağı sonucuna ulaşılmıştır. Akademik başarı testinden elde edilen sonuçlara bakıldığında sanal laboratuvar uygulamalarının araştırmada ki deney grubunda yer alan öğrencilerin akademik başarılarını kontrol grubuna nazaran arttırdığı gözlemlenmiştir. Öğrencilerin tutum ölçeği sonuçları fen bilimlerine yönelik olumlu tutum geliştirdiklerini göstermektedir. Benzer şekilde yarı yapılandırılmış görüşmeler ile öğrencilerin yapılan araştırmadan verim aldıkları, süreç boyunca memnuniyet ile çalıştıkları ve fen dersine yönelik tutumlarının pozitif yönde geliştirdikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explore the impacts of virtual lab practices in science education on students' academic success and their attitudes toward science classes with the help of a research method involving qualitative and quantitative dimensions. The sixth-grade students who studied at a secondary school in the 2020-2021 academic year in Manavgat, a district of Antalya, participated in this study. Experimental and control groups involving 30 students in sixth grade, who took an academic achievement test and an attitude scale toward science are the samples of the quantitative dimensions of the study. The data were analyzed with the help of statistical analysis and interpreted. According to the results of the analysis, it was concluded that it would be beneficial to integrate virtual laboratory applications into education. Considering the results obtained from the academic achievement test, it was observed that virtual laboratory applications increased the academic achievement of the students in the experimental group in the research compared to the control group. The results of the students' attitude scale show that they have developed a positive attitude towards science. Similarly, with semi-structured interviews, it was concluded that the students benefited from the research, they worked with satisfaction throughout the process, and their attitudes towards the science lesson improved positively.