Türkiye'nin Irak'ın Kuzeyine müdahalesinin değerlendirilmesi: Nicel bir araştırma
Evaluation of Turkey's intervention in Northern Iraq: A quantitative study
- Tez No: 743569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM YAŞAR AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin PKK terör örgütü ile mücadele kapsamında Irak'ın kuzeyinde oluşan dış politikasını, 2016 yılı sonrası Irak'ın Kuzeyine gerçekleştirdiği müdahale operasyonlarının nedenlerini anket ile desteklenerek açıklık getirmektedir. Türkiye'nin bölgesel aktör olarak Irak'ın kuzeyinde benimsediği stratejiyi bu çalışma açıklamaktadır. Türkiye iç politika unsurlarından etkilenmekte ve devletin dış politikasına biçim verilmektedir. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN'ın Irak'ın kuzeyi özelinde bakış açısı ve algısı, yerel faktörlerle birlikte Irak dış politika kararlarını etkilemiştir. Irak'ın kuzeyine gerçekleştirilen müdahale operasyonları alınan bu kararla başlamış ve Türkiye alan hakimiyeti konsepti uygulayarak başarılı bir şekilde belirlemiş olduğu hedefine doğru ilerlemektedir.
Özet (Çeviri)
This study clarifies Turkey's foreign policy in the north of Iraq within the scope of the fight against the PKK terrorist organization, and the reasons for the intervention operations in the north of Iraq after 2016, supported by a survey. This study explains the strategy adopted by Turkey as a regional actor in northern Iraq. Turkey is affected by the elements of domestic policy and the foreign policy of the state is shaped. Turkish President Recep Tayyip ERDOĞAN's point of view and perception regarding the north of Iraq, together with local factors, affected Iraqi foreign policy decisions. The intervention operations carried out in the north of Iraq started with this decision and Turkey is advancing towards its target that it has successfully set by applying the concept of area dominance.