Seramik yüzeylerde istenilen yüzey dokusunun elde edilmesi için gerekli lazer parametrelerinin belirlenmesi
Desired surface texture on ceramic surfaces required laser parameters to achieve determination
- Tez No: 743573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TİMUR CANEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bor karbür seramik yüzeyin hidrofobiklik veya hidrofiliklik özellikleri, yüzeyin pürüzlülüğünü ve dolayısıyla temas açısını manipüle ederek kontrol edilebilir. Bu çalışmada bor karbür yüzeyinin ıslanabilirliği, lazerin farklı parametreleriyle control edilmeye çalışılmıştır. Yüzeyin hodrofobikliği temas açısı ölçümleri ile control edilmiştir. Temas açısı ölçümünde, su damlacığı lazerle işlenmiş yüzeye düştükten sonra 9. saniyede ölçülmüştür. Ayrıca damlacık düştükten sonraki ilk 9 saniyedeki temas açısındaki değişim incelenmiştir. Daha hidrofobik bir yüzey için en büyük temas açısının damlacık düştükten sonraki 9. saniyede ve temas açısında zamanla en küçük değişikliğin olması hedeflenmiştir. Lazer tarama hızı, gücü, frekansı ve örtüşme hızının işlem görmüş yüzeyin temas açısı üzerindeki etkileri Taguchi yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. İncelenen her parametrenin sonucu ne ölçüde etkilediği hesaplanmıştır. Tarama hızı ve örtüşme oranı, en etkili iki parametre olarak elde edilmiştir. Elde edilen sonuçları doğrulamak için yapılan doğrulama testlerinin sonuçları, Taguchi yöntemi ile tahmin edilen sonuçlarla oldukça uyumlu olduğundan, Taguchi yöntemi lazer parametrelerinin optimize edilmesinde güvenilir bir yöntem olarak kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
Hydrophobicity or Hydrophilicity properties of boron carbide ceramic surface can be controlled by manipulating the roughness of the surface and thus the contact angle. In this study, the wettability of the boron carbide surface was manipulated by laser with different parameters. The contact angle was measured at 9th seconds after the droplet was dropped onto the laser-treated surface. Also, the change in contact angle in the first 9 seconds after the droplet was dropped was examined. For a more hydrophobic surface, it was aimed to have the largest contact angle at 9th seconds after the droplet was dropped and the smallest change with time in contact angle. The effects of laser scan speed, power, frequency and overlap rate on the contact angle of the treated surface were investigated using the Taguchi method. It was calculated to what extent each examined parameter affected the result. The effectiveness rates of the two most effective parameters which were scan speed and overlap rate were obtained. Since the results of the verification tests performed to confirm the results obtained are quite compatible with the results predicted by the Taguchi method, the Taguchi method can be regarded as a reliable method in optimizing laser parameters.