Persülfat ve Peroksimonosülfat Oksidasyonu ile Kentsel Atıksuların Arıtımı
Persülfat ve Peroksimonosülfat Oksidasyonu ile Kentsel Atıksuların Arıtımı
  1. Tez No: 743590
  2. Yazar: MİR SERVAN UÇKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL KAYKIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kentsel atıksu arıtımında konvansiyonel arıtma yöntemlerine alternatif olarak ileri oksidasyon prosesleri kullanılmaya başlanmıştır. Bu deneysel çalışma kapsamında konvansiyonel arıtma yöntemlerine alternatif olması açısından PS/UV-C ve PMS/UV-C proseslerinin kentsel atıksu içerisindeki KOİ ve TOK kirlilik parametrelerinin giderimi için kullanılabilirliği araştırılmış ve proseslerin performansları değişen koşullar altında karşılaştırılmıştır. PS/UV-C ve PMS/UV-C prosesleri için ekonomik analiz karşılaştırması da yapılmıştır. Giriş atıksu numunesi olarak gerçek bir kentsel atıksu arıtma tesisinin giriş atıksuyu kullanılmıştır. KOİ ve TOK parametrelerinin PS/UV-C ve PMS/UV-C prosesleriyle giderilmesi üzerine başlangıç oksidan konsantrasyonunun (5, 10, 15, 20 ve 25 mM) etkisinin araştırıldığı çalışmalar sonucunda en yüksek giderim verimi PS/UV-C prosesiyle yakalanmıştır. 25 mM persülfat konsantrasyonunda 180 dakika reaksiyon süresi sonunda giriş numunesinin doğal pH değerinde (7,6) sırasıyla %95 KOİ ve %92 TOK giderim verimleri elde edilmiştir. KOİ ve TOK parametrelerinin PS/UV-C ve PMS/UV-C prosesleriyle giderilmesi üzerine giriş atıksu numunesi başlangıç pH değerinin (4, 7, 9 ve 11) etkisinin belirlenmesi amacıyla 25 mM oksidan konsantrasyonunda deneysel çalışmalar yürütülmüştür. Yürütülen deneysel çalışmalar sonucunda en yüksek giderim verimi PS/UV-C prosesiyle elde edilmiştir. Başlangıç pH değerinin 4 olması durumunda KOİ için %97 ve TOK için %98 giderim verimleri elde edilmiştir. Yapılan maliyet karşılaştırması sonucunda en etkin ve maliyet olarak uygun proses PS/UV-C prosesi olarak bulunmuştur. En yüksek KOİ ve TOK giderim verimleri için elektrik tüketimleri sırasıyla 73,3 kWh/m3 ve 71,2 kWh/m3 olarak hesaplanmıştır. Gerçekleştirilen deneysel çalışmalardan elde edilen sonuçlar ışığında PS/UV-C ve PMS/UV-C prosesleriyle kentsel atıksulardan KOİ ve TOK parametrelerinin etkin bir şekilde giderildiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Advanced oxidation processes have started to be used as an alternative to conventional treatment methods in urban wastewater treatment. In the scope of this experimental study, the usability of PS/UV-C and PMS/UV-C processes for removing COD and TOC pollution parameters in urban wastewater was investigated in terms of being an alternative to conventional treatment methods and the performances of the processes were compared under varying conditions. An economic analysis comparison was also made for PS/UV-C and PMS/UV-C processes. The inlet wastewater of a real urban wastewater treatment plant was used as the inlet wastewater sample. As a result of studies investigating the effect of initial oxidant concentration (5, 10, 15, 20, and 25 mM) on the removal of COD and TOC parameters with PS/UV-C and PMS/UV-C processes, the highest removal efficiency was achieved with PS/UV-C process. At 25 mM persulfate concentration, after 180 minutes of reaction time, 95% COD and 92% TOC removal efficiencies were obtained at the natural pH value (7.6) of the input sample. Experimental studies were carried out at 25 mM oxidant concentration to determine the effect of the initial pH value (4, 7, 9, and 11) of the inlet wastewater sample on the removal of COD and TOC parameters by PS/UV-C and PMS/UV-C processes. As a result of the experimental studies carried out, the highest removal efficiency was obtained with the PS/UV-C process. In the case of an initial pH value of 4, removal efficiencies of 97% for COD and 98% for TOC were obtained. As a result of the cost comparison, the most effective and cost-effective process was found to be the PS/UV-C process. Electricity consumptions for the highest COD and TOC removal efficiencies were calculated as 73.3 kWh/m3 and 71.2 kWh/m3. In the light of the results obtained from the experimental studies, it was found that COD and TOC parameters were effectively removed from urban wastewater by PS/UV-C and PMS/UV-C processes.