Söz sanatları öğretiminde şarkıların kullanılması ve öğrenci görüşleri
The use of songs in teaching figures of speech and students' views
  1. Tez No: 743591
  2. Yazar: EMRE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL NALÇACIGİL ÇOPUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada Türkçe dersi söz sanatları konusunun öğretiminde öğretim materyali olarak şarkıların kullanılmasının öğrencilerin başarısına ve başarılarının kalıcılığına etkisi araştırılmış, söz sanatları konusu öğretim programından farklı olarak dinleme becerisi ile ilişkilendirilmiş, disiplinlerarası yaklaşımla ele alınmıştır. Örneklemini Antalya ili, Manavgat ilçesine bağlı bir ortaokulda okumakta olan 10 yedinci sınıf öğrencisinin oluşturduğu çalışma; açımlayıcı sıralı desende tasarlanmış bir karma yöntem araştırmasıdır. Araştırmanın nicel boyutunda tek gruplu ön test – son test deseni uygulanmış, veriler araştırmacı tarafından geliştirilen söz sanatları başarı testi ile toplanmıştır. 33 soruluk başarı testi; ön test, son test ve kalıcılık testi olarak kullanılmıştır. Nitel boyutta ise durum analizi yapılmış, araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu vasıtasıyla çalışma grubundaki öğrencilerle görüşmeler sağlanmıştır. Nicel verilerin çözümlenmesinde SPSS v22 programından yararlanılmış, parametrik olmayan testlerden wilcoxon sıralı işaretler ve mann-whitney u testleri kullanılmış; nitel veriler için içerik analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre şarkılarla yapılan söz sanatları öğretiminin öğrencilerin başarısına ve başarılarının kalıcılığına olumlu etkisi olduğu tespit edilmiştir. Başarı ve kalıcılık cinsiyete göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Öğrencilerin büyük bir kısmı Türkçe dersini ve sayısal dersleri şarkılarla öğrenmek istemekte; şarkılarla yapılan dersleri güzel, öğretici, eğlenceli ve akılda kalıcı bulmaktadır. Anlatım bozukluğu, öğrencilerin şarkılarla öğrenmek istedikleri öncelikli konu olmuştur. Öğrenciler en kolay benzetme sanatını anladıklarını, en çok kişileştirmede zorlandıklarını düşünmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of using songs as a teaching material in the teaching of the Turkish lesson on the subject of figures of speech on the success of the students and the permanence of their success was investigated, the subject of figures of speech was associated with the listening skill, unlike the curriculum, and discussed with an interdisciplinary approach. The study, whose sample consisted of 10 seventh grade students studying in a secondary school in Antalya province, Manavgat district; is a mixed method research designed in an exploratory sequential design. In the quantitative dimension of the research, a single-group pretest-posttest design was applied, and the data were collected via the figures of speech achievement test developed by the researcher. 33-question achievement test; used as pretest, posttest and retention test. In the quanlitative dimension, situation analysis was made and interviews were made with the students in the study group via the semi-structured interview form developed by the researcher. SPSS v22 program was used in the analysis of quantitative data, non-parametric tests such as Wilcoxon sequential signs and Mann-Whitney U tests were used; content analysis was performed for quanlitative data. According to the results of the research, it has been determined that the teaching of figures of speech with songs has a positive effect on the success of the students and the permanence of their success. Success and permanence do not vary significantly by gender. Most of the students want to learn Turkish lessons and numerical lessons with songs; finds the lessons taught with songs nice, instructive, entertaining and memorable. Ambiguity was the primary subject that students wanted to learn through songs. Students think that they understand simile the easiest, and that they have the most difficulty in personification.