İn vitro koşullarda bazı ağır metallerin hıyar (Cucumis sativus L.) bitkisinin gelişimi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of some heavy metals on the development of cucumber (Cucumis sativus L.) plant in In vitro conditions
  1. Tez No: 743592
  2. Yazar: OĞUZHAN BARAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN BAKTEMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, hıyar (Cucumis sativus L.) tohumlarına in vitro koşullarda farklı ağır metallerin uygulanmasının çimlenme ve bitki gelişimi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Deneme kapsamında MS (Murashige ve Skoog 1962) besin ortamı ve farklı dozlarda hazırlanmış (100 µM, 200 µM, 300 µM, 400 µM, 500 µM) ağır metaller (Kadmiyum, Kobalt, Nikel, Alüminyum, Kurşun, Krom, Bakır) kullanılmıştır. Çalışmada tohumların çimlenme oranı, kotiledon oranı, beşinci ve onuncu günlerdeki kök ve sürgün uzunlukları belirlenmiştir. Yapılan ölçümler sonucunda çimlenme ve kotiledon oranlarının, kadmiyumun 500 µM, kromun 200 µM, kurşunun 100 µM dozunda, alüminyum ve kobaltın ise kontrol uygulamasında en yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bakır ve nikelin beş dozu, istatistiksel olarak kontrol uygulamasıyla aynı grupta yer almıştır. Deneme kapsamında yapılan kök ve sürgün uzunluğu sonuçlarına göre, kadmiyum ağır metalinde, en fazla kök uzunluğu kontrol uygulamasında, en fazla sürgün uzunluğu ise kontrol, 200 µM ve 300 µM dozlarında görülmüştür. Kobalt uygulamasında, en fazla kök uzunluğu kontrol, 100 µM ve 200 µM dozlarında, en fazla sürgün uzunluğu ise kontrol uygulamasından elde edilmiştir. Nikel ağır metali uygulamasında, en yüksek kök uzunluğu 400 µM dozundan elde edilirken, sürgün uzunluğunda dozlar arasındaki fark istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur. Alüminyum ağır metali uygulamasında, en fazla kök uzunluğu 400 µM dozunda gözlemlenirken, sürgün uzunlukları istatistiksel olarak aynı grupta yer almıştır. Bakırın dozları arasındaki farklılıklar incelendiğinde, kök uzunluğunda kontrol, 100 µM, 200 µM ve 300 µM dozlarından en yüksek sonuçlar elde edilmiş ve istatistiksel olarak aynı grupta yer almışlardır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different heavy metals applications to cucumber (Cucumis sativus) seeds in in vitro conditions on germination and plant growth were investigated. MS (Murashige and Skoog 1962) nutrient medium and heavy metals (Cadmium, Cobalt, Nickel, Aluminum, Lead, Chromium, Copper) at different doses (100 µM, 200 µM, 300 µM, 400 µM, 500 µM) were used in the experiments. In the study, germination rate of seeds, cotyledon rate, root and shoot lengths on the fifth and tenth days were determined. As a result of the measurements, it was determined that the germination and cotyledon rates were the highest in 500 µM of cadmium, 200 µM of chromium, 100 µM of lead, and control applications of aluminum and cobalt. Five doses of copper and nickel were statistically in the same group with the control application. According to the root and shoot length, the longest root length of cadmium heavy metal was observed in the control application, and the longest shoot length was recorded in the control, 200 µM and 300 µM doses. In the cobalt application, the longest root length was obtained from the control, 100 µM and 200 µM doses, and the longest shoot length was found in the control application. In nickel heavy metal application, while the highest root length was obtained from 400 µM dose, the difference between the doses in shoot length was found to be statistically insignificant. In the application of aluminum heavy metal, while the longest root length was observed at the dose of 400 µM, results of the shoot lengths were statistically in the same group. When the differences between the copper doses were examined, in the root length, the highest results were obtained from control, 100 µM, 200 µM and 300 µM doses, and they were in the same group statistically