İn vitro koşullarda uygulanan bazı ağır metallerin sorgum (Sorghum bicolor L.) bitkisinin gelişimi üzerine etkilerininbelirlenmesi
Determination of the effects of some heavy metals applied invitro conditions on the development of sorghum (Sorghum bicolor L.)
- Tez No: 743593
 - Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA KARAKÖY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışmada, sorgum (Sorghum bicolor L.) tohumlarına in vitro koşullarda farklı ağır metal uygulamalarının çimlenme ve bitki gelişimi üzerine etkileri araştırılmıştır. Deneme kapsamında MS (Murashige ve Skoog 1962) besin ortamı ve farklı dozlarda hazırlanmış (100 µM, 200 µM, 300 µM, 400 µM, 500 µM) ağır metaller (Kadmiyum, Kobalt, Nikel, Alüminyum, Kurşun, Krom, Bakır) kullanılmıştır. Yapılan ölçümler sonucunda çimlenme oranlarının kadmiyumun 200 µM, 300 µM nikelin, 200 µM alüminyumun, 200 µM bakırın, 100 µM kromun, 300 µM kurşunun, kobaltın ise kontrol uygulamasında en yüksek olduğu tespit edilmiştir. En yüksek yaprak sayısı 100 µM kobalt, 100 µM nikel, 100 µM alüminyum, 200 µM bakır, 400 µM kurşun ortamlarından, kadmiyum ve krom için kontrol grubundan elde edilmiştir. En yüksek yaprak uzunluğu 100 µM kobalt, 100 µM nikel, 100 µM krom, 200 µM kurşun ortamlarında ve kadmiyum, alüminyum ve bakırın kontrol grubunda tespit edilmiştir. Kök sayısı ve kök uzunluğunun en yüksek değeri sırası ile kontrol grubu ve kontrol grubu kadmiyum, 200 ve 100 µM kobalt, 100 µM ve kontrol grubu nikel, kontrol grubu ve 100 µM alüminyum, 100 µM ve kontrol grubu bakır, 300 ve 200 µM kurşun uygulamalarından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different heavy metals applications to sorghum (Sorghum bicolor) seeds in in vitro conditions on germination and plant growth were investigated. MS (Murashige and Skoog 1962) nutrient medium and heavy metals (Cadmium, Cobalt, Nickel, Aluminum, Copper, Chromium, Lead,) at different doses (100 µM, 200 µM, 300 µM, 400 µM, 500 µM) were used in the experiments. As a result of the measurements, it was determined that the germination rates were the highest in 200 µM of cadmium, 300 µM of nickel, 200 µM of aluminum, 200 µM of copper, 100 µM of chromium, 300 of µM lead and control application of cobalt. The highest number of leaves was obtained from the doses of 100 µM cobalt, 100 µM nickel, 100 µM aluminum, 200 µM copper, 400 µM lead, and the control application for cadmium and chromium. The highest leaf length was determined at doses of 100 µM cobalt, 100 µM nickel, 100 µM chromium, 200 µM lead and control application of cadmium, aluminum and copper. The highest values of root number and root length respectively were obtained from control group and control application cadmium, 200 and 100 µM cobalt, 100 µM and control application nickel, control application and 100 µM aluminum, 100 µM and control application copper, 300 and 200 µM lead applications.