Türkiye'de ve dünyada ötanaziye yasal yaklaşım
Legal approach in Turkey and the world towards euthanaesia
  1. Tez No: 743604
  2. Yazar: HAKİFE AKTAŞ BELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FULYA İLÇİN GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Ulusal ve uluslararası hukuki düzenlemeler kişinin vücut bütünlüğüne dokunulmayı istisnai haller dışında, hukuka aykırı kabul etmiştir. Biyoloji ve Tıbbın Uygulanması Bakımından İnsan Hakları ve İnsan Haysiyetinin Korunması Sözleşmesi ,İnsan Hakları Evrensel Beyyannamesi, İnsan Hakları ve Temel Hürriyetlerin Korunması Sözleşmesi, Anayasanın 17 maddesi bunlardan bazılarıdır. Çalışmamızda ötanazi lehine ve aleyhine olan görüş ve tartışmalara yer verilmiştir.Ötanazi sorunu farklı hukuki düzenlemeler ve farklı inanç sistemleri açısından değerlendirilmiştir. Ötanazinin uygulandığı ülkelerde yasal ve etik düzlemdeki sorunlar tespit edilmiş ve uygulamanın hangi şartlarda ve kimler tarafından yapıldığı bilgisine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
National and international legal regulations have considered it unlawful to touch a person's bodily integrity, except in exceptional circumstances. Convention for the Protection of Human Rights and Human Dignity in terms of the Application of Biology and Medicine, Universal Declaration of Human Rights, Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms, 17 articles of the Constitution are some of them.In our study, opinions and discussions in favor and against euthanasia are included. The problem of euthanasia has been evaluated in terms of different legal regulations and different belief systems. In the countries where euthanasia is practiced, legal and ethical problems have been identified and the information under which conditions and by whom the practice is carried out is given.