Türkiye'de çalışan uzman hekimlerin ötanaziye ilişkin tutumlarının manevi başa çıkma yaklaşımıyla değerlendirilmesi
Evaluation of the attitudes of specialist physicians working in Turkey towards euthanasia with a spiritual coping approach
  1. Tez No: 883600
  2. Yazar: SALİHA ZEHRA BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN HAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Psikoloji, Religion, Philosophy, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Ötanazi uygulamaları tıp biliminin konusu olarak düşünülse de bir kişinin ölümüne karar verme sürecinde gerek hekimin gerekse hasta veya yakınının manevi altyapıyla ölümü tercih etme de yol gösterdiği görülmektedir. Ülkelerin yasal onayları, kişinin tutumları, sağlık politikaları, kriz anında öncülük sağlayan hasta tercihleri ve ötanazi uygulamasının tarihi süreci yazılı bölümde açıklandı. Çalışmanın manevi boyutuyla ilgili yön vermeden tarafsız doktor görüşme formu düzenlendi. Çalışma, ötanaziye karar veren hekim üzerinden sürdürüldü. Tez çalışmasına öncülük eden nitel uygulama aşamasında, hasta-doktor açısından ele alınan bir kavram haline geldi. Çalışmada“Ötanazi”kavramının manevi boyutlarıyla bir ağ oluşturuldu. Bu ağ, saha da çalışma ve araştırma üzerinden belirlendi. Hekimin hastaların dünyada var olmalarına yönelik tutum ve mesleki etik açıdan değerlendirmeleri, kayda değer bir sonuç sağladı. Sadece uygulamalı aktif öldürme değil tedaviden kesme veya mahrum etme boyutları da belirlendi. Özellikle yoğun bakım kliniklerinde aktif olarak gözlemleme imkânına erişildi. Bu gözlem ve görüşmelerle manevi olarak hekim tutumu belirlendi. Türkiye'nin belli bölgelerindeki yoğun bakım kliniklerinde uygulamalar çalışmayı desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
Although euthanasia practices are considered to be the subject of medical science, it is seen that both the physician and the patient or their relatives are guided by the spiritual background in choosing death in the process of deciding on the death of a person. Legal approvals of the countries, people's attitudes, health policies, patient preferences that lead in times of crisis, and the historical process of euthanasia practice were explained in the written section. An impartial doctor interview form was prepared without giving any guidance regarding the spiritual dimension of the study. The study was continued through the physician who decided on euthanasia. In the qualitative application phase leading to the thesis study, it became a concept discussed from the patient-doctor perspective. In the study, a network was created with the spiritual dimensions of the concept of“Euthanasia”. This network was determined through field work and research. The physician's evaluation of patients' attitudes towards their existence in the world and their professional ethics provided a remarkable result. Not only applied active killing but also the extent of discontinuation or deprivation of treatment were determined. Particularly in intensive care clinics, we had the opportunity to actively observe. With these observations and interviews, the physician's moral attitude was determined. Practices in intensive care clinics in certain regions of Turkey supported the study.