Kur'ân'da takvâ kavramının semantik tahlili
Semantic analysis of the concept of taqwa in the Qur'an
- Tez No: 743622
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada Kur'ân'da takvâ kavramının semantik tahlili ele alınmaktadır. Bazı klasik ve modern dönem müfessirlerinin takvâ kavramını nasıl yorumladıkları; kavramda tarihsel süreç içerisinde anlam değişiklikleri olup olmadığı araştırılarak, takvânın derinlemesine anlaşılması amaçlanmıştır. Bu amaçla hazırlanan çalışma giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Genel olarak Allah'tan korkmak anlamında kullanılmış olan takvâ kavramı, âyetlerde farklı türevlerde gelerek birçok anlamı içine almıştır. Takvânın içerdiği farklı anlamlardan bir tanesi, azıkların en hayırlısı olmasıdır. İnsanlığın azık olarak takvayı gaye edinmeleri istenmiş; böylece takva şeriatın temelini oluşturmuş ve bir bilinci de ifade etmiştir. Tâkvanın içerisine aldığı diğer bir mana, eşlerin birbirlerine karşı hoşhörülü olmaları, affetmeye dayanan bir evlilik yaşantısıdır. Yine takvâ, dost olsun düşman olsun, bütün insanlığa karşı adil davramak ve hakkı ayakta tutmaktır.
Özet (Çeviri)
In this research, the semantic analysis of the concept of takvâ in the Qur'an is discussed. How some classical and modern period devotees interpreted the concept of takvâ; It is aimed to understand the concept in depth by investigating whether there are changes in meaning in the historical process. In our study, verses, dictionaries, classical and modern sources of interpretation were used. The study prepared for this purpose consists of an introduction and two parts. The concept of taqwa, which was generally used in the sense of fearing Allah, came in different derivatives in the verses and included many meanings. One of the different meanings of taqwa is that it is the best of provisions. Humanity was asked to aim at taqwa as food; thus, taqwa formed the basis of the Shari'a and also expressed a consciousness. Another meaning that taqwa includes is that spouses are tolerant towards each other and a marriage life based on forgiveness. Again, taqwa is to act justly towards all humanity, be it friend or foe, and upholding the truth.