Kur'an'a göre insanın büyüklenme psikolojisi
According to the Qur'an human arrogance psychology
- Tez No: 680787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, Kur'ân-ı Kerim'deki kibir kavramının insan psikolojisine ne şekilde yansıdığını psiko-sosyal açıdan ortaya koymayı amaçlamaktadır. Kibir, insanın üstün olmadığı halde kendisinin diğer insanlardan üstün olduğu zannı kişinin ruh dünyasına olumsuz zarar vermekte ve psikolojik bir rahatsızlık sorununa dönüşmektedir. Kişinin bu büyüklenme gibi psikolojik rahatsızlık belirtisinden sünnetullahın değişmezlik ve evrensellik yasasını göz önünde bulundurarak geçmiş kavimlerin yapmış olduğu hatalardan ders almasıyla, takva, tevazu, dua, ibadet, cömertlik ve diğergamlık gibi güzel erdemlere yönelerek kurtulması mümkündür. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kibrin sözlük ve ıstılah anlamı, kibrin Kur'ân'daki kullanım alanları, bu kelime ile ilgili anlam bağı olan kelimeler kavramsal çerçevede işlenmiş, Kur'ânda müstekbirlere, büyüklenenlerden İblis ve diğer kavimlere örnekler verilmiştir. İkinci bölümde Büyüklenmeye sebep olan bireysel ve toplumsal unsurlara değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise Kur'ân'da büyüklenmenin boyutlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this thesis is explaining how the concept of arrogance in the Quran affects human psychology from a psycho-social perspective. Arrogance is the belief that one is superior to other people even though she is not. This negatively affects psyhological world of a person and turns into a psychological problem. It is possible for a person to get rid of this sign of psychological discomfort such as arrogance by taking lessons from the mistakes made by past tribes, considering the law of immutability and universality of the Sunnah, and by turning to beatiful virtues suc as taqwa, humility, prayer, worship, generosity, and altuism. This study consist of three sections. In section one, dictionary and term meaning of arrogance, usage of arrogance in the Quran and the words that have a semantic connection with this word are processed in the conceptual framework, and examples are given to the arrogant ones, Iblis, and other tribes from the arrogant ones in the Quran. In sectian two, personal and sociological reasons of arrogance are mentioned. In sectian three, aspects of arrogance in the Quran are mentioned.