Kur'ân'da müttakilerin özellikleri
Characteristics of mottaqies in The Qur'an
- Tez No: 596792
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SÖNMEZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Önsözde takva kavramından, takvanın öneminden, bizi bu çalışmaya iten temel sebepten bahsedilmiştir. Giriş kısmında araştırmamızın konusundan, amacından, öneminden ve yönteminden bahsedilmiştir. Birinci bölümde takvanın sözlük ve terim anlamlarına, bu anlamlar arasındaki ilişkiye, takva ehlinin Allah'ın en yakın dostu olduklarına, Kur'ân'da takva ve takva ehlinin önemine, takva kavramı alanına giren ve takva kavramıyla bağlantılı olan kelimelere âyet ve hadisler ışığında değinilmiştir. İkinci bölümde Kur'ân'da müttakilerin özelliklerine iman, ibadet ve ahlâk ilkeleriyle birlikte deliller ışığında yer verilmiştir. Üçüncü bölümde takva sahibi olabilmenin yollarını, bu yolların Kur'ân'ı tefekkür etmek, nefisle mücahede etmek olduğu gibi mârifetullah (Allah'ı bilme ve tanıma) ve ibadetle de olduğunu, ve takva sahibinin elde ettiği dünyevi ve uhrevi semereleri anlatarak alt başlıklar halinde incelenmiştir. Sonuç kısmında ise genel bir değerlendirme yaparak Kur'ân'da takva kavramının ve müttakilerin önemli bir yer edindiğini belirleyerek deliller aracılığıyla görüşümüz ortaya konulmuştur.. Hem bireylerin hem de toplumun salahiyeti için insanların takvaya yönelmeleri ve müttakilerin özelliklerini kazanmaları gerekir. Fıtrat üzere doğan her insana küçük yaştan itibaren takva sahibi olabilmenin yolları planlı ve programlı bir eğitim metoduyla öğretilmelidir.
Özet (Çeviri)
In the preface, the concept of taqwa, the importance of taqwa, and the main reasons that led us to this study has been mentioned. In the introduction part, the subject, purpose, importance and method of our research has been mentioned.In the first part, we mentioned taqwa meaning, and its term meaning, the relationship between these meanings and we pointed it out that people of taqwa are the closest fellows of Allah. In the light of verses and hadiths, we mentioned the place and importance of the taqwa in Qur'an and the people of taqwa, the words that fall into the field of taqwa and related to the taqwa concept. In the second part, we have included the belief in the characteristics of mottaqis in the Qur'an and the principles of worship and morality as well as evidence. In the third chapter, in subheadings we revised the ways of having a taqwa, such as contemplating the Qur'an, fighting with the soul, as well as marifetullah( knowing Allah ) and worship, and the worldly and otherworldly benefits obtained by the taqwa . In the conclusion part, we made a general evaluation and stated that the concept of taqwa and mottaqis have an importand place in the Qur'an and we put forward our opinion through the evidence . For the salvation of both individuals and society, people must turn to supplements and acquire the characteristics of ottaqis. Every person was born in disposition should be taught with a planned and programmed training method from a young age, and the studies should be carried out and these studies should be continued.