Banka çalışanlarında teknoloji kabul modeli: Trabzon ili bankacılık sektöründe bir uygulama
Technology acceptance model in bank employees: An application in Trabzon provincial banking sector
- Tez No: 743656
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Ülkeler arasında sermaye hareketlerinin artması ile birlikte gelişen bankacılık sistemi, teknolojik gelişmelerin kullanımında da öncülük eden sektörlerden biri olmuştur. Bankacılık işlemlerinde internetin kullanımı ile başlayan süreçte bugün bir çok bankacılık işlemi şubelere uğramadan mobil cihazlar ile yapılabilmektedir. Bankacılık sektöründe artan teknoloji kullanımı bu sektörde çalışanlarında teknolojik yeterlilik ihtiyacını artırmış ve bankaların istihdam tercihinde teknolojik yeterlilik etkili olmuştur. bu çalışmada teknoloji kabul modeli aracılığıyla banka çalışanlarının teknoloji ile alakalı gelişim ve beklentileri analiz edilmeye çalışılmıştır. Çalışma 3 bölümden oluşmakla birlikte, birinci bölümde bankacılık tarihi ile başlanıp fonksiyonel olarak bankacılık işlemleri incelenmiştir. İkinci bölümde ise çalışmada kullanılan teknoloji kabul modeli ve bu modelin evrimsel süreci incelenmiştir. Son bölümde Teknoloji kabul modeli ölçeği kullanılarak, Trabzon ili merkez ilçede 165 bankacıya rastgele örneklem yöntemiyle bir anket uygulanmış ve sonuçları değerlendirilmiştir. Bu kısımda elde edilen verilerin öncelikle temel istatistik sonuçları incelenmiş olup daha sonra en küçük kareler yöntemi yardımıyla 6 farklı model kurulmuştur. Sonuçta ilgili bankacıların, teknolojik gelişmeleri yakından takip ettiği ve yüksek bir fayda algısına sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The banking system, which developed with the increase in capital movements between countries, has also been one of the leading sectors in the use of technological developments. In the process that started with the use of the internet in banking transactions, today many banking transactions can be done with mobile devices without visiting branches. The increasing use of technology in the banking sector has increased the need for technological competence in the employees in this sector and technological competence has been effective in the employment preference of banks. In this study, it has been tried to analyze the development and expectations of bank employees related to technology through the technology acceptance model. Although the study consists of 3 parts, in the first part, banking transactions are examined functionally, starting with the history of banking. In the second part, the technology acceptance model used in the study and the evolutionary process of this model are examined. In the last section, using the Technology acceptance model scale, a questionnaire was applied to 165 bankers in the central district of Trabzon with random sampling method and the results were evaluated. In this section, the basic statistical results of the data obtained were examined first, and then 6 different models were established with the help of the least squares method. As a result, it has been determined that the relevant bankers follow the technological developments closely and have a high perception of benefit.