Türkiye'de üniversite okuyan yabancı uyruklu kadınlara serviks kanseri farkındalığına ilişkin yapılan eğitimin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of education on cervical cancer awareness for foreign women studying university in Turkey
  1. Tez No: 743659
  2. Yazar: MELNTA KESIT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENGÜL YAMAN SÖZBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma Türkiye'de üniversite okuyan yabancı uyruklu kadınlara serviks kanseri farkındalığına ilişkin yapılan çevrimiçi eğitimin etkinliğinin değerlendirilmesi amacıyla ön test-son test kontrol grupsuz yarı deneysel olarak yapılmıştır. Çevrimiçi yürütülen bu çalışmanın örneklemine Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı (YTB) bursu ile Türkiye'de üniversite eğitimi almakta olan 30 kadın öğrenci dahil edilmiştir. Araştırma çevrimiçi yürütülmüştür. Öğrenciler gruplara ayrılarak her bir gruba çevrimiçi ortamda haftalık bir kez 45-60 dakika süren toplam dörder eğitim verilmiştir. Araştırmanın verileri eğitimler başlamadan önce, eğitimler bittikten sonra bir hafta içinde ve eğitimler bittikten bir ay sonra çevrimiçi anket yoluyla toplanmıştır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Rahim Ağzı Kanseri ve Pap Smear Testi Sağlık İnanç Modeli Ölçeği ve Human Papilloma Virüsü Bilgi Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde ortalama ± standart sapma, sayı, yüzde, Tek Yönlü Varyans Analizi, Friedman testi, Bonferroni düzeltmesi, kısmi eta kare, Cronbach alfa iç tutarlılık katsayısı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a quasi- experiment without pretest-posttest control group in order to evaluate the effectiveness of online training on cervical cancer awareness for foreign women studying at university in Turkey. The sample of this online study included 30 female students studying at university in Turkey with a scholarship from the Presidency for Turks Abroad and Related Communities (YTB). The research was conducted online. The students were divided into groups and each group was given a total of four training sessions, lasting 45-60 minutes, once a week, in an online environment. The data of the research were collected through an online questionnaire before the trainings started, within a week after the trainings ended, and one month after the trainings ended. Personal Information Form, Cervical Cancer and Pap Smear Test Health Belief Model Scale and Human Papilloma Virus Information Scale were used to collect data. In the analysis of the data, mean ± standard deviation, number, percentage, One Way Analysis of Variance, Friedman test, Bonferroni correction, partial eta square, Cronbach alpha internal consistency coefficient were used.