Alacak sigortası kavramı ve alacak sigortası uygulamalarının muhasebeleştirilmesi
Receivable insurance cibcept and accounting for receivable insurance apllications
  1. Tez No: 743660
  2. Yazar: KERİMAN AKAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KÜRŞAT ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde Birey ve İşletmeler rekabet gücü kazanmak, piyasada tutunmak için kredili satış yapmak ve risk almak zorundadır. Alacak sigortası genel anlamda, tedarikçinin müşterisine bedeli daha sonra alınmak üzere sattığı mal ve hizmetler sonrasında ortaya çıkması muhtemel kredi rizikolarını güvence altına alan sigorta sözleşmesidir. Kredili satışlar beraberinde bazı risk unsurlarını da getirmektedir. Riskin tanımlanması ve doğru yönetilmesi, işletmeler için bir kâr kaynağı olabilir aksi takdirde tanımlanamayan, yanlış yönetilen ve yanlış anlaşılan riskler şirket kârını olumsuz etkileyecektir. Ticari ilişkiler ticaretin güvenli bir ortamda gerçekleşmesiyle oluşacak her türlü risk kontrol altında tutulabilir. Buna istinaden kredi işlemlerinin geliştirilmesi ve sigortacılık faaliyetlerinin güçlenmesiyle müşteri ile tedarikçi arasında güvenin sağlanması için önemli bir adım olan alacak sigortası ortaya çıkmıştır. Çalışmanın amacı alacak sigortasının ayrıntılı şekilde açıklamak ve alacak sigortasına ilişkin muhasebe uygulamalarını TMS/TFRS, BOBİ FRS ve sigorta işletmelerine ait muhasebe uygulamaları ile örnek bir işletme üzerinden açıklamaktır. Çalışmanın literatüre ve uygulamaya katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays people and companies have to take risks and make sales for settlement to take a base in market and gain competition power. In general receivable insurance is an insurance agreement that secures probable credit risks after sales of goods and services between buyer and seller. Sales for settlements bring some risk factors together. Definition and management of risk may be a profit source for companies otherwise undefined, mismanaged and undefined risks may negatively affect profit of companies. All types of risks may be controlled to be performed in a safe enviroenment. Receivable insurance have been appeared with improvement of credit issues and empowerement of insurance activities that can be an important step to establish confidence between buyer and supplier. Aim of this study is explaining accounting practices of receivable insurance and illustrating sample accounting examples under regulations of Turkish Accounting Standards /Turkish Financial Reporting Standards, Financial Reporting Standards for Large and Medium Sized Enterprises and accounting applications for insurance companies. Examples were explained in aspect of both insured and insurer companies. Study is expected to make contributions to both literatüre and accounting applications.