Obstrüktif uyku apne sendromu hastalarında bölgesel anatomik patolojilerin apne hipopne indeksi üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of regional anatomic pathologies on apnea hypopnea index in patients with obstructive sleep apnea syndrome
- Tez No: 743674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU KARAMAN KOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS), uyku esnasında üst hava yolundaki tekrarlayan tıkanmalar ve bunun sonucunda, kandaki oksijen saturasyonunda azalma ile kendini gösteren bir sendromdur. OUAS erişkin popülasyonun % 2-4'ünü etkileyen, önemli derecede mortalite ve morbidite sebebi olduğu bilinen kronik bir hastalıktır. Bu çalışmamızda OUAS tedavi şekillendirilmesinde büyük öneme sahip olan ilaç ile indüklenmiş uyku endoskopisinde değerlendirilen üst hava yolundaki tıkanıklık parametrelerinin Polisomniografi (PSG) verisi olan Apne-Hipopne İndeksi (AHİ) üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. İncelenen bölgesel anatomik patolojilerin OUAS şiddeti ile korelasyonunda indükatör olarak kullanılıp kullanılamayacaklarını ortaya koymayı amaçladık.OUAS toplumda önemi bir morbidite, mortalite nedenidir. Üst havayolunun belirli seviyelerindeki tıkanıklıklar, OUAS şiddeti ile korele olabilir. Bölgesel anatomik patolojilerin OUAS şiddeti üzerine etkileri üzerine çalışmalar arttıkça, bu bölgelere yönelik daha spesifik müdahaleler yapılarak tedavide olumlu gelişmeler sağlanabilir
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is a syndrome that manifests itself with repetitive obstructions in the upper airway during sleep and, as a result, a decrease in oxygen saturation in the blood. OSAS is a chronic disease that affects 2-4% of the adult population and is known to cause significant mortality and morbidity. In this study, it was aimed to examine the effects of upper airway obstruction parameters evaluated in drug-induced sleep endoscopy, which is of great importance in shaping OSAS treatment, on the Apnea-Hypopnea Index (AHI), which is a polysomniography (PSG) data. We aimed to reveal whether they can be used as an inductor in the correlation of the regional anatomical pathologies examined with the severity of OSAS.OSAS is an important cause of morbidity and mortality in the society. Obstructions at certain levels of the upper airway may correlate with OSAS severity. As studies on the effects of regional anatomical pathologies on the severity of OSAS increase, positive developments can be achieved in treatment by making more specific interventions for these regions.