Uluslararası göç deneyimi olan bireylerin sivil toplum deneyimleri
Civil society experiences of individuals with international migration
  1. Tez No: 743675
  2. Yazar: MEHMET ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK ZUBAROĞLU YANARDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Social Work, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmada Türkiye'de yaşayan geçici koruma ya da uluslararası koruma statüsünde yer alan göçmen bireyler tarafından kurulan sivil toplum örgütlerinin ortaya çıkma nedenleri, sağladıkları hizmetler, ne tür faaliyetler gerçekleştirdikleri ve bu faaliyetler esnasında karşılaşılan güçlükler ve kolaylıkların neler olduğu, üyelerin üye olma motivasyonları ve beklentilerini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Başkan, üye ve gönüllü olmak üzere farklı sivil toplum kuruluşlarında görev yapan 32 uluslararası göç deneyimine sahip birey ile derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerden elde edilen veriler, MAQODA 2020 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir ve çeşitli bulgulara ulaşılmıştır. Bulgulara göre, Türkiye'de kamu kurum ve kuruluşları tarafından uluslararası göç deneyimi olan bireylere yönelik gerçekleştirilen hizmetlerin, göçmen gruplar tarafından kurulan sivil toplum örgütlerince uygulandığı ya da sağlanan hizmetlerin bireylere ulaşmasında köprü görevi gördükleri söylenebilir. Görüşme gerçekleştirilen uluslararası göç deneyimi olan bireylerin ifadelerinden yola çıkarak; göçmen gruplar tarafından kurulan sivil toplum örgütlerinin çocuk ve kadın başta olmak üzere özel gereksinimli gruplara yönelik çalışmalar yürüttüğü, salgın döneminde üyesi oldukları kuruluşların faaliyetlerinin büyük oranda durdurduğu görülmüştür. Ayrıca salgın döneminde kişisel hijyen desteği, eğitim desteği, danışmanlık ve yönlendirme desteği sağlandığı ortaya çıkmıştır. Uluslararası göç deneyimi olan bireylerin daha çok kimlik/kayıt, barınma/ikametgâh, dil, sağlık ve istihdam gibi hak ve hizmetler konularında sorun yaşadıkları için sivil toplum kuruluşlarına müracaat ettikleri belirlenmiştir. Ayrıca sivil toplum örgütleri tarafından başta danışmanlık ve yönlendirme desteği olmak üzere çeşitli alanlarda hizmet sağlandığı görülmüştür. Öte yandan farklı sosyal sorunlardan dolayı müracaat edilen ve hukuki metinlerde yer alan hizmetlerin sağlanmasında önemli bir role sahip olan sivil toplum kuruluşları başta finansal ve idari olmak üzere çeşitli sorunlarla karşılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to explore the reasons for the emergence of non-governmental organizations established by immigrants living in Turkey with temporary protection or international protection status, the services they provide, which services or activities they carry out, the difficulties and conveniences faced, the motivations and expectations of the members. The research was carried out through qualitative research methods. In-depth interviews were conducted with 32 individuals who have international migration experience, and who work in different non-governmental organizations as chairman, member, and volunteer. The data obtained from the interviews were analyzed using the MAQODA 2020 package program and various findings emerged from the data. According to the result, it can be said that the services provided by public institutions and organizations in Turkey for individuals with international migration experience are implemented by non-governmental organizations established by immigrant groups or they act as a bridge in reaching the services provided to the individuals. Moreover, it has been stated that non-governmental organizations established by immigrant groups carry out services or activities for people with disabilities, especially children and women, and the activities of these organizations the participants are members of have mostly stopped during the epidemic based on the statements of individuals with international migration experience interviewed. In addition, it has been revealed that personal hygiene support, educational support, counseling, and guidance support were provided during the epidemic period. It has been determined that individuals with international migration experience mostly consult non-governmental organizations because they have problems in terms of rights and services such as identity/registration, accommodation/residence, language, health, and employment. Furthermore, it has been seen that non-governmental organizations provide services in various fields, especially consultancy and guidance. On the other hand, non-governmental organizations, which have an important role in the provision of services included in legal texts and applied for different social problems, face various difficulties, especially financial and administrative. Within the research, the people who was interwieved expressed that during the pandemic, even though they discontinued their NGO's, they still had hygiene, education and consultancy support.