Hibrit scooter kullanarak şehir içi teslimatta karbon ayak izı azaltılması
Carbon footprint reduction in urban delivery by using hybrid scooters
  1. Tez No: 743695
  2. Yazar: BERK TEZKOŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP TEKİN ERGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Şehirlerin nüfusunun gün geçtikçe artması ve küresel pandemi nedeniyle artan e-ticaret faaliyetleri ile birlikte neredeyse tüm ihtiyaçlarımızı internet üzerinden karşılamaya başladık. Bu durumun bir sonucu olarak bu talepleri karşılayabilmek adına son kilometre teslimatına olan ihtiyacımız artmıştır. Son kilometrede paket teslimatına yönelik bu talep artışı kontrol altına alınabilse de, görünmeyen çevresel etkileri de göz ardı edilmemelidir. Bu artışın şehirlerin hava kalitesi, gürültü, güvenlik ve yaşanabilirliği üzerinde zararlı bir etkisi vardır. Bunun sonucunda kentsel hareketliliği ve ulaşımı geliştirme ihtiyacına dair artan farkındalık, mevcut ve gelecekteki teknolojileri birleştirerek, kargo bisikletleri, kendi kendine giden arabalar ve insansız hava araçları gibi daha sürdürülebilir çözümlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Çalışmamızda, son nokta teslimatında popüler çözümlerden biri olan hafif ticari araçları özellikle de kurye motorlarını inceledik. Kapsamlı bir literatür incelemesine dayanan bu çalışma, aynı zamanda hibrit bir scooter ile taşınan tek bir paketin karbon ayak izinin ne kadar azaltılabileceğini de araştırıyor. Sistem bazında bir modelleme temeli ile yola çıkılan bu proje, ileri adımlarda bu çalışmada yapılan matematksel modeller temel alınarak daha ileriye taşınabilir ve gerçeğe yakın sistem inşa edilerek bir simülasyon ortamı hazırlanabilir. Son nokta teslimatında çevreci bir alterinif olarak sunduğumuz hibrit scooter ile bir pakette yapılabilecek ufak gözüken büyük değişimler yaratabilmek hepimizin elinde. Tam elektrifikasyona giden bu süreçte elimizdeki araçları mümkün olduğunca efektif bir şekilde dönüşümünü sağlayarak hem ekonomik hem de çevresel bir etki yaratabilmek mümkün.
Özet (Çeviri)
With the increasing population of cities and increasing e-commerce activities due to the global pandemic, we have started to meet almost all our needs over the internet. As a result of this situation, our need for last mile delivery has increased to meet these demands. While this increase in demand for package delivery at the last kilometer can be contained, its unseen environmental impact should not be ignored. This increase has a detrimental effect on cities' air quality, noise, safety, and livability. The resulting increased awareness of the need to improve urban mobility and transportation has resulted in more sustainable solutions, such as cargo bikes, self-driving cars, and drones, by combining current and future technologies. In our study, we examined light commercial vehicles, especially courier engines, which are one of the popular solutions in last mile delivery. This study also explores how much the carbon footprint of a single package transported by a hybrid scooter can be reduced based on an extensive literature review. This project, which started with a system-based modeling basis, can be carried forward based on the mathematical models made in this study. A simulation environment can be prepared by building a realistic system. With the hybrid scooter, which we offer as an environmentally friendly alternative in end-point delivery, it is up to us to create big changes that can be made in a package. In this process leading to full electrification, it is possible to create economic and environmental impacts by transforming our vehicles as effectively as possible.