Investigation of the origin of ottoman strawberry by molecular markers
Osmanli çileğinin kökeninin moleküler belirteçlerle araştirilmasi
  1. Tez No: 743698
  2. Yazar: AHSEN GERS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT SERÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Ziraat, Genetics, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Genetik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
'Osmanlı' çileği, açık pembe rengi ve oval görünümü ile eşsiz bir aroma ve mükemmel bir tada sahiptir. Günümüzde meyve kalite kriterleri üzerine yapılan çalışmalar, tatlılığı ve aroması nedeniyle 'Osmanlı' üzerine odaklanmıştır. 'Osmanlı' çileğinin germplazm olarak kullanılma potansiyeli olmasına rağmen, kökeni hakkında herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Çalışmanın amacı, iPBS markörleri ile 'Osmanlı' çileğinin kökenini araştırmaktı. 'Osmanlı', üç melezi 1-1 ('Ottoman x Festival), 2-2 ('Ottoman' x Sabrina) ve 3-1 ('Ottoman'x Amiga); F. vesca, 'Kaşka', 'Sevgi', 'Arnavutköy', 'Amiga', 'Festival', 'Sabrina', 'Camarosa', 'Sweet Ann', 'Fortuna', 'Rubygem' ve 'San Andreas' çeşitleri çalışmada yer aldı. 10 primerden 191 bant kaydedildi ve bunların 187'si polimorfikti. Polimorfik bant oranı ortalaması %99.47, PIC değeri ortalaması ise 0.48 olarak hesaplanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen dendrogramda 'Ottoman', 'Hybrid 2-2', 'Amiga' ve 'Camarosa' birbirine daha yakın bulundu.
Özet (Çeviri)
'Ottoman' strawberry has a unique taste and excellent flavor with its pale pink color and oval seem. Nowadays, studies on fruit quality criteria have focused on 'Ottoman' for its sweetness and flavors. Although, 'Ottoman' strawberry has potential to use as a germplasm, there is no documentary information about its origin. The aim was investigating the origin of 'Ottoman' strawberry with iPBS markers. The 'Ottoman', its three hybrids 1-1 ('Ottoman' x Festival), 2-2 ('Ottoman' x Sabrina) and 3-1 ('Ottoman' x Amiga); species of F. vesca, 'Kaşka', 'Sevgi', 'Arnavutköy', 'Amiga', 'Festival', 'Sabrina', 'Camarosa', 'Sweet Ann', 'Fortuna', 'Rubygem' and 'San Andreas' were included in this study. 191 bands were recorded from 10 primers and 187 of them were polymorphic. Average of polymorphic band rate was calculated as 99.47% and average of PIC value calculated as 0.48. In the dendrogram obtained as a result of the research, Ottoman', 'Hybrid 2-2', 'Amiga' and 'Camarosa' were found closer to each other.