Psikotik bozukluklu hastalarda dürtüsellik ve içselleştirilmiş damgalanma düzeyleri ile alkol ve madde kullanım arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysis of the relationship between levels of impulsivity-internal stigmatization and alcohol, substance use of patients that has psychotic disorders
  1. Tez No: 743699
  2. Yazar: AYŞE GÜL ORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KAYAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Psychiatry, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Psikotik bozukluklarda alkol madde kullanım bozukluk tanısı görülme oranının yüksek olduğunu bilinmesine rağmen ortaya konulan araştırmalarda alkol madde kötüye kullanım eştanı durumunun gözardı edildiği gözlemlenmiş ve bulguların oldukça az olduğu kanısına varılmıştır. (Altınbaş ve ark., 2007). Bireyler damgalanmaya maruz kaldığında ve dürtüselliğin getirdiği içselleştirilmiş damgalanmanın beraberinde alkol ve maddeye başvurabilmektedir. Dürtüsellik olgusu alkol ve madde bağımlılığına eğilimli olma oranını arttırmaktadır (Sönmez, 2017). Bu bağlamda psikotik bozukluk tanısı konmuş ayaktan tedavi olan hastaların klinik ve sosyo-demografik özelliklerinin içselleştirilmiş damgalama, dürtüsellik ve alkol madde kullanım ile ilişki düzeyi üzerine bir çalışma yapmak tezin amacı olarak belirlenmiştir. Yöntem: Araştırmanın evrenini Ege Üniversitesi.Tıp Fakültesi.Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Toplum Ruh Sağlığı Birimine başvuran ya da ayaktan tedavisi devam eden 18-65 yaş aralığında DSM-V eksen bozuklukları kapsamında psikotik bozukluk tanısı konulmuş araştırmaya katılmayı kabul eden ve dahil edilme ölçütlerini karşılayan 100 hasta oluşturmaktadır. Araştırma 4 farklı veri toplama aracı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları; sosyo-demografik bilgi formu, BAPİ, RHDİÖ ve BDÖ-11 şeklindedir. Bu çalışmada yer alan psikotik bozukluklu hastaların RHDİÖ ile ölçülen içselleştirilmiş stigma düzeylerinin cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi ve çalışma durumu, BDÖ-11 plan yapmama, motor dürtüsellik ve dikkat/dikkatsizlik ile alkol ve madde bağımlılığına ilişkin araştırmada sorgulanan alt boyutların bağımsız değişkenlere göre nasıl farklılaştığı incelenmiştir ve RHİDÖ, BDÖ-11 ve BAPİ puanları ve alt boyutları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Elde edilen verilerle ilgili analizlere başlamadan önce verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlenmiştir. Verilerden normal dağılımın elde edilmesi dolayısıyla araştırmada t testi, tek yönlü varyans analizi ve ölçekler arası ilişkinin belirlenmesi için pearson korelasyon analizleri yapılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler (yüzde, ortalama, standart sapma) ve değişkenler arasındaki ilişkilerin incelendiği tekli analiz yöntemi ve tek faktörlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Tekli analizlerde bağımlı ve bağımsız değişkenlerin özelliğine uygun şekilde, t testi, basit korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Even though it is known that on the psyhoctic abnormalities use of alcohol and substance is high, on the reseraches it is not analyzed together and there are not a lot of findings about it (Altınbaş ve ark. ,2007). Individuals seems to use alcohol and substance when they are under the effect of internalized stigmatization with impusivity. Having impulsive character increases the tendency of being alcohol and substance addict (Sönmez,2017). In this context the aim of thesis is to search the relationship between clinical- sociodemographical features of the patients with psyhotic disorders who are being ambulatory treated and alcohol-substance use of those patients who is also being stigmatized and impulsive. Method:The population of the research is those who applied to Ege University Psychiatry Department were diagnosed with psychotic disorder within the scope of DSM-V and between the ages of 18-65. The participants who were undergoing outpatient treatment, and who accepted to participate in the study and met the inclusion criteria. The research include 100 patients and was carried out using 4 different data collection tools. Data collection tools are socio-demographic information form, API, ISMI, and BIS-11. Results: How do the internalized stigma levels of patients with psychotic disorders included in this study, measured by Internalized Stigma Of Mental Ilness Scale (ISMI), differ according to the independent variables of gender, marital status, education level and employment status and Barratt Impulsivity Scale-11(BIS-11), non-planning, motor impulsivity and attention/inattention, and alcohol and substance addiction differences .The research were examined and the relationship between ISMI, BIS-11 and API scores and sub-dimensions was investigated. Before starting the analysis of the obtained data, it was determined whether the data showed a normal distribution or not. The research was analyzed by,Independent Sample T-test, ANOVA and Pearson correlation analyzes. They were used to determine the relationship between the scales. Descriptive statistics (percentage, mean, standard deviation) were used by ANOVA , in which the relationships between variables were examined. In single analyzes, t-test and simple correlation analysis were used in accordance with the characteristics of dependent and independent variables.