Dopamin, epinefrin hormonlarının rafting yapan sporcular ve sedanterler üzerindeki değişiminin incelenmesi
Investigation of the change of dopamine, epinefrine hormones on rafting athletes and sedanters
- Tez No: 743732
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN ÖLÇÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Doğa sporlarında, yapılan sporun stres düzeyine ve risk seviyesine göre uyum sağlamada katekolaminler önemli bir göreve sahiptir. Bu çalışmanın amacı, birbirleri ile ilişkisi olduğu bilinen dopamin ve epinefrin katekolaminlerinin rafting yapan sporcular ve sedanterler üzerinde akut bir etkisinin olup olmadığını belirlemektir. Çalışmaya araştırma grubu, herhangi bir sağlık sorunu olmayan 10 sporcu ve 10 sedanterden oluşmaktadır. Çalışmanın hedefi doğrultusunda akut etkiyi belirlemek için rafting öncesi istirahat halindeki deneklerden ilk idrar örnekleri alınmıştır. İkinci örnekler ise raftlardan indikten hemen sonra alınmıştır. Alınan bu örnekler uygun koşullarda analizlerin yapılacağı hastaneye ulaştırılmıştır. Buradaki gerekli incelemeler yapıldıktan sonra elde edilen sonuçlara SPSS paket programlarından non-parametrik Wilcoxon testi uygulanmıştır. Sporcuların analiz sonucunda epinefrin ön test-son test düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı değişiklik tespit edilirken (p.05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose In nature sports, catecholamines have an important role in adapting to the stress level and risk level of the sport. The aim of this study is to determine whether dopamine and epinephrine catecholamines, which are known to be associated with each other, have an acute effect on rafting athletes. The research group for the study consists of 10 athletes and 10 sedentary athletes who do not have any health problems. In line with the aim of the study, the first urine samples were taken from subjects at rest before rafting to determine the acute effect. The second samples were taken immediately after landing from the rafts. These samples were taken and delivered to the hospital where the analysis will be carried out under suitable conditions. The non-parametric Wilcoxon test, one of the SPSS package programs, was applied to the results obtained after the necessary examinations were carried out. As a result of the analysis of the athletes, a statistically significant difference was found in epinephrine pre-test-post-test levels (p .05).