İleri yaşın tıbbi ön direktif ve ilişkili kavramlara dair düşünce ve tutumlarını etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Assessment of factors affecting elderly people's thoughts and attitudes regarding advance directive and related concepts
- Tez No: 743733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVNAZ ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Geriatri, Hukuk, İç Hastalıkları, Geriatrics, Law, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Giriş ve Amaç: Her bireyin kendi geleceğini belirleme hakkı vardır ve bu hakkın sağlığa yansıması yapılan tıbbi müdahale ve tedavilere bireyin onam vermesidir. Hasta hakları çerçevesinde gerek karar verme yetimiz mevcutken gerek bu yetimizi yitirdiğimizde bize uygulanmasını istediğimiz tedavileri seçme ve reddetme hakkımız vardır. Ancak dünyada birçok kişi her yıl kendi isteklerine uymayan bir bakımı görürken ölmektedir. Bu araştırmada amacımız; Ege 3. Yaş Üniversitesi öğrencilerinin tıbbi ön direktif ve ilişkili kavramlar olan ileri bakım planları, gelecekteki bakımın planlanması, sağlık vekili, yaşam vasiyeti ve yaşam sonu tedavi tercihlerine ilişkin düşüncelerinin ve ilişkili etmenlerin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışma iki aşamalı olarak tasarlanmış olup, ilk aşaması kesitsel tiptedir. Bu aşamada 175 Ege 3. Yaş Üniversitesi öğrencisiyle yüz yüze, anket formu kullanılarak veriler elde edilmiştir. Veriler SPSS 22.00 for Windows Programı kullanılarak analiz edilmiştir. Tanımlayıcı analizlerde sayı ve yüzdeler hesaplanmıştır. Çözümleyici analizlerde ki-kare analizi, ileri analizler için lojistik regresyon analizi ve korelasyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Every individual has the right to determine one's future and this right's reflection on health is getting informed consent for medical interventions and treatments. Within the framework of patient rights, one has the right to choose and reject treatments that one wants to be administered, both when the ability of decision making is present and when this ability is lost. However, many people die as they are getting the treatment that is not following their demands every year. This research aims to determine both the thoughts and related factors of Ege 3rd Age University students, who keep learning throughout their lives, about advance directive and related concepts such as advance care planning, planning of future care, health care surrogate, living wills and preferences upon end-of-life treatments. Methods: The study is designed as two-staged, and the first stage is cross-sectional. In this stage, data is collected from 175 students from Ege University of the Third Age by conducting surveys face to face. Datas are analyzed with SPSS 22.00 for Windows Program. Numbers and percentages are calculated in descriptive analysis. Chi-Square test and as advance analysis logistic regression analysis and correlation analysis are used in analytical analysis.