Acil servis bilgilendirme kartlarının hasta memnuniyeti üzerine etkisi
Effect of information cards on patient satisfaction in emergency service
- Tez No: 743738
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH OSMAN KOÇAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışanın amacı acil servise başvuran hastaların memnuniyetlerinin, bilgilendirme kartları verilmesiyle değişip değişmediğini ölçmektir. Yöntem: Çalışma 01.10.2018-31.10.2018 arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisinde yapılmıştır. Acil servise başvuran hastalardan çalışmaya katılmayı kabul eden 1000 kişilik katılımcı grubuna bilgilendirme kartı dağıtılmadan memnuniyet anketi doldurtulmuş, 1000 kişilik başka bir katılımcı grubuna ise başvuru esnasında başvuru şikâyetleriyle alakalı bilgilendirme kartı verilmiştir. Sonrasında memnuniyet anketi doldurtulmuştur. Bulgular: Çalışmamızda yaş, medeni durum, eğitim durumu ve meslek gibi demografik özelliklerin memnuniyet durumunu etkilediği tespit edilirken cinsiyet ve başvuru saatinin memnuniyet üzerine etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Acil servis bilgilendirme kartlarının dağıtıldığı grubun genel memnuniyet durumunun dağıtılmayan gruba göre anlamlı olarak daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Acil servis bilgilendirme kartları, hastaların genel memnuniyeti üzerine etkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The aim of this study is to measure whether the satisfaction of the patients admitted to the emergency department is altered by giving information cards. Materials and Methods: The study was designed in randomized, double-blind model in the Emergency Department of Atatürk University Medical Faculty in October 2018. The first 1000 participants from the patients who applied to the emergency department were filled in the satisfaction questionnaire without distributing the information card and the second group of 1000 participants were given an information card related to the complaints of the applicants during the application. Then, satisfaction survey was completed. Results: In our study, it was determined that demographic characteristics such as age, marital status, education status and occupation affected the satisfaction level, and that gender and application hours had no effect on satisfaction. It was found that the general satisfaction status of the group in which emergency department information cards were distributed was significantly higher than the group that was not distributed. Conclusion: Emergency department information cards were found to be effective on the overall satisfaction of patients.