Evaluation of the English language curriculum of a preparatory school at a state university through the CIPP model
Bir devlet üniversitesinin İngilizce hazırlık programının CIPP modeli ile değerlendirilmesi
- Tez No: 743737
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İngilizce dil eğitimine olan ilginin artması dil programlarının değerlendirildiği çalışmalarının önemini artırmıştır. Bu çalışmaların amacı, programların etkili olup olmadığı veya geliştirilmesinin gerekip gerekmediği konusunda program paydaşlarının karar vermelerine yardımcı olmak üzere bilgi toplamaktır. Bu çalışmanın amacı Stufflebeam'in (1971) CIPP modeli kullanılarak öğrencilerin, öğretim görevlilerinin ve program yöneticilerinin programın hedefleri, içeriği, öğretim teknikleri, materyaller, ölçme-değerlendirme araçları hakkındaki görüşlerini ve öğrencilerin yabancı dil becerini ne ölçüde geliştirdikleri hakkındaki fikirlerini almaktır. Çalışmada hem nicel hem de nitel verilerin toplandığı karma yöntemli bir yaklaşım benimsenmiştir. Veri toplama araçları olarak anketler, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve dökümanlar kullanılmıştır. Nicel veriler SPSS 25.0 ile, nitel veriler ise tematik analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. 161 öğrenci ankete, 21 öğrenci ve 8 öğretim görevlisi ile 2 yönetici yarı yapılandırılmış görüşmelere katılım göstermiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre katılımcıların program hakkındaki görüşleri genel olarak olumlu bulunmuştur. Öğretim elemanları, kullanılan materyaller ve konuşma dersleri, programın güçlü yönleri olarak belirtilmiştir. Ancak, programın çevrimiçi olarak uygulanması ve konuşma derslerinin yetersizliği konusunda endişeler dile getirilmiştir. Sonuç olarak, öğrencilerin ihtiyaç ve beklentilerinden dolayı, kapsamlı bir ihtiyaç analizi yapılmasının gerekli olduğu belirlenmiştir. Programın daha etkili olması için ölçme ve değerlendirme araçlarında bazı düzenlemelerin yapılması gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the growing popularity of English language education, research into language program evaluation has grown in importance recently. Program evaluation studies aim to gather information on the programs, thus helping program stakeholders determine whether the program is effective or needs improvement. This study aims to gather students, instructors, and administrators' perceptions about objectives, content, teaching methods, materials, and assessment tools of an English language preparatory program using Stufflebeam's (1971) CIPP model and determine students' perceptions about their acquisition of language skills. A mixed-method approach was adopted in the study; therefore, both quantitative and qualitative data were gathered. Data collection tools included questionnaires, semi-structured interviews, and documents. While SPSS 25.0 was employed to analyze the quantitative data, the qualitative data were analyzed through thematic analysis. 161 students responded to the questionnaires, and 21 students, eight instructors, and two administrators participated in the semi-structured interviews. The results indicated that the participants generally held positive opinions about the program. Instructors, materials, and speaking lessons were considered the strengths of the program. However, some concerns regarding the online implementation of the program and insufficiency of the speaking lessons were expressed. As a result, a comprehensive needs analysis was recommended based on students' needs and expectations. Moreover, some improvements related to the assessment tools could be made for the program to be more effective.