Kadın sporcuların toplumsal cinsiyet eşitliği görüşleri ile olumsuz değerlendirilme korkusu düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between female athletes' views on gender equality and their fear of negative evaluation
- Tez No: 743751
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET HAŞİM AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma kadın sporcuların toplumsal cinsiyet eşitliği görüşleri ile olumsuz değerlendirilme korkusu düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırma, ilişkisel analiz tekniğine dayalı betimsel bir araştırmadır. Araştırmanın çalışma grubunu Akdeniz bölgesinde (Antalya-Burdur) yaşayan 313 elit kadın sporcu oluşturmaktadır. Araştırma grubuna ulaşmak için olasılığa dayalı örneklem seçim yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ölçeği”ile“Olumsuz Değerlendirilme Korkusu Ölçeği”ayrı formlar halinde uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizi için Statistical Packadge for Social Sciences (SPSS) 17.0 paket programı kullanılmıştır. Yapılan normallik testleri (Kolmogorov- Smirnov ve Shapiro Wilk) sonucunda ölçeklerden elde edilen puanların normal dağılım göstermediği belirlenmiştir. Bu sebeple çalışmada parametrik olmayan testlerden Spearman Korelasyon Analizi, Mann Whitney-U testi ve Kruskal Wallis testi; çözümleme sonucunda gruplar arasında bulunan anlamlı farkın hangi gruptan kaynaklandığını belirlemek içim ise, Post Hoc testlerinden Bonferroni Testi uygulanmıştır. Ayrıca verilerin analizinde frekans, yüzde, Minimum, maksimum, ortalama ve standart sapma değerleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between female athletes' views on gender equality and their fear of negative evaluation. This study is a descriptive research based on the relational analysis technique. This study is conducted with 313 elite female athletes living in the Mediterranean region (Antalya-Burdur). The probability sampling method was used to select the research group. In this study, the“Gender Equality Scale”and“Brief Fear of Negative Evaluation Scale”were implemented in separate forms as data collection tools. Collected data were analyzed with Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 17.0 software. As a result of the normality tests (Kolmogorov- Smirnov, and Shapiro-Wilk), it was determined that the total scores obtained from the scales did not show a normal distribution. To that end, in the present study, Spearman Correlation Test, Mann-Whitney U Test, Kruskal Wallis Test from non-parametric tests; and Bonferroni Test from Post Hoc tests was performed to determine which group caused the significant difference between the groups found as a result of the analysis. Moreover, frequency, percent, arithmetic mean, and standard deviation were used to analyze the data.