Batı Anadolu'nun Türkleşme süreci ve Aydın sancağında yörükler
The Turkification process of Western Anatolia and the nomads in the banner of Aydın
  1. Tez No: 743795
  2. Yazar: MERVE EKENTOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TOKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Oğuzlar, Türklerin en eski ataları olarak kabul edilmektedir. Çeşitli sebeplere bağlı olarak Orta Asya'dan göç ederek Dünya Tarihinin seyrini değiştirmişlerdir. İçinde yaşadığımız ve bizlere vatan olan Anadolu XI. yüzyıldan itibaren Oğuzların ana yurdu olmuştur. Türkiye'nin hemen her bölgesinde 24 oğuz boyunun gelip yurt tuttuğunu ve bu bölgelere iz bıraktığını görebiliriz. XIII. yüzyılda gerçekleşen Moğol baskısı sonucunda Türkler, Orta ve Doğu Anadolu'dan göç ederek Batı Anadolu'ya gelmişlerdir. Burada önemli Türkmen beylikleri kurarak Batı Anadolu'nun Türkleşmesinde ve İslamlaşmasında önemli rol üstlenmişlerdir. Bu çalışmaya konu olan Yörükler, yılın belli dönemlerinde yaylada yılın belli dönemlerinde kışlakta yaşayan ve hayvancılıkla geçinen, kışlaklarında basit tarım yapan ve kıl çadırlarda yaşayan Oğuz Türkleridir. Tez çalışmasının temelini ise Kayı Boyuna mensup Karakeçili aşireti oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Oğuz are considered to be the oldest ancestors of the Turks. They changed the course of World History by migrating from Central Asia due to various reasons. Anatolia, where we live and which is our homeland, has been the homeland of the Oguz since the XI century. We can see that in almost every region of Turkey, 24 oguz tribes come and keep their homeland and leave their mark on these regions. As a result of the Mongol pressure that took place in the XIII century, the Turks migrated from Central and Eastern Anatolia and came to Western Anatolia. By establishing important Turkmen principalities here, they played an important role in the Turkification and Islamization of Western Anatolia. The Yoruks who are the subject of this study are the Oğuz Turks who live in the winter quarters at certain times of the year on the plateau at certain times of the year and live on animal husbandry, who do simple agriculture in their winter quarters and live in clay tents. The basis of his thesis work is the Karakeçili tribe belonging to the Kayı Tribe.