Hastane öncesi protokollerinin karşılaştırmalı incelenmesi ve Türkiye'de paramediklerin protokollere uyum durumu
Comparative analysis of pre-hospital protocols and compliance of paramedics to protocols in Turkey
  1. Tez No: 743794
  2. Yazar: SEZGİN DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ALİ EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Tıbbı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Afet Tıbbı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Çalışma, Türkiye Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetleri (HÖASH) Protokollerinin, dünya örnekleri ile karşılaştırmalı incelenmesi ve Türkiye'de görev yapan paramediklerin, HÖASH protokollerine uyum durumunun değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma iki aşamalı bir süreç şeklinde tanımlayıcı tipte planlanmıştır. Birinci aşamada Türkiye HÖASH Protokolleri ile dünya örnekleri karşılaştırmalı incelenmiş, ikinci aşamada ise Türkiye'de görev yapan paramediklerin protokollere uyum durumu değerlendirilmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından literatür doğrultusunda geliştirilmiş anket formu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The study was conducted to compare the protocols of the Turkey PreHospital Emergency Health Services (PHEHS) with the world examples and to evaluate the compliance of the paramedics working in Turkey with the PHEHS protocols. Materials and Methods: The research was planned in a descriptive type as a twostage process. In the first stage, Turkey PHEHS Protocols and world examples were examined comparatively and in the second stage, the compliance status of the paramedics working in Turkey with the protocols was evaluated. A questionnaire form developed by the researchers in line with the literature was used as a data collection tool.