Pediatrik nöroblastik tümörlerde görüntülemeye dayalı risk faktörlerinin belirleyiciliği ve cerrahi tedavinin uzun dönem sonuçlarının retrospektif analizi
The effect of image derived risk factors on long term results of the surgical treatment of pediatric neuroblastic tumors
- Tez No: 743806
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Nöroblastik tümörlerin cerrahi tedavi sonrası uzun dönem sonuçlarının ortaya konması, Görüntülemeye Dayalı Risk Faktörleri (IDRF) ve diğer prognostik belirteçlerin sağkalım ve komplikasyonlara etkisi araştırıldı. Yöntem: Ocak 2003- Haziran 2020 arasında kliniğimizde nöroblastik tümörler (Nöroblastom, Ganglionöroblastom ve Ganglionörom) nedeniyle tedavi gören hastalar çalışmaya alındı. Hastaların radyolojik görüntüleri (ilk tanı ve kemoterapi sonrası pre-op değerlendirme) IDRF'ler açısından tekrar değerlendirildi, cerrahi ve onkolojik takip bilgileri geriye dönük olarak toplandı. Bulgular: 174 nöroblastik tümör tanılı hastadan, 137'si (%78,7) nöroblastom, 13'ü (%7,5) ganglionöroblastom, 24'ü (%13,8) ganglionörom tanısı almıştı. Protokol gereği nöroblastom ve ganglionöroblastom hastaları birlikte (n=150) değerlendirildi. Hastaların (88E:62K) tanı anındaki ortalama yaşları 30,3±29,1 ay, ortalama izlem süresi 5,1±3,3 yıldı. 49 (%32,6) hastaya primer cerrahi uygulanırken, 101 (%67,3) hastaya geciktirilmiş primer cerrahi uygulandı. 36 (%24,0) hastaya minimal invaziv cerrahi uygulanırken bu grupta tedavi başarısı tamdı (%100). En sık görülen IDRF böbrek pedikülü invazyonu iken, IDRF'lerin kemoterapi duyarlılıkları birbirinden farklıydı. İlk tanı anında hasta başına ortalama IDRF sayısı 2,1 iken, KT sonrası pre-op değerlendirmede 1,4'e geriledi (p77μg/L), INPC (Shimada) sınıflaması, metastatik hastalık, büyük tümör hacmi (tanı anında >205cm3 ve pre-op >37cm3) düşük sağkalım ile ilişkili bulundu. INSS Sağkalım Evre1 %100 Evre2 %100 Evre3 %93,5 Evre4/M %52,9 Evre4S/MS %100 Risk Grupları Sağkalım Düşük %100 Orta-iyi histoloji %100 Orta-kötü histoloji. %93,1 Yüksek. %55,6 Sonuç: IDRF'ler ve diğer prognostik faktörler nöroblastik tümörlerin cerrahi tedavisinde uzun dönem sonuçlar ve olası komplikasyonları öngörmede kullanılabilir ve tedavi planlaması buna göre yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: To reveal the long-term results of the surgical treatment of neuroblastic tumors and to identify the effect of Image Derived Risk Factors (IDRF) and other prognostic factors on survival and complications. Methods: The patients operated for neuroblastoma, ganglioneuroblastoma and ganglioneuroma in our center between January 2003 and June 2020 were included. Surgical and oncological data were gathered retrospectively and the IDRFs were assessed at diagnosis and preoperatively on cross-sectional images. Results: Of 174 neuroblastic tumor patients, 137 (78.7%) were diagnosed as neuroblastoma, 13 (7.5%) ganglioneuroblastoma, and 24 (13.8%) ganglioneuroma. Neuroblastomas and ganglioneuroblastomas were evaluated together (n=150) according to the protocol. The mean age of patients (88M:62F) at diagnosis was 30.3±29.1 months, and mean follow-up period was 5.1±3.3 years. Primary surgery was performed in 49 (32.6%) patients, whereas 101 (67.3%) patients underwent delayed primary surgery. Minimally invasive surgery was performed in 36 (24.0%) patients. The most common IDRF was renal pedicle invasion and the chemosensitivity of individual IDRFs were diverse. Mean number of IDRFs per patient dropped from 2,1 to 1,4 with chemotherapy (p77μg/L), INPC (Shimada) classification, metastatic disease, tumor volume (>205cm3 at diagnosis and >37cm3 preoperatively) was associated with decreased survival. INSS Survival Stage1 %100 Stage2 %100 Stage3 %93,5 Stage4/M %52,9 Stage4S/MS %100 Risk Groups Survival Low. %100 Intermediate-favourable histology %100 Intermediate-unfavorable histology %93,1 High. %55,6 Conclusion: IDRFs and other prognostic factors can be used to predict long-term outcomes and possible complications in the surgical treatment of neuroblastic tumors.